O κόουτς Μπρατσιάκος αναλύει στο “Τ”: Υπομονή και… πόιντ γκαρντ!

Την καλημέρα μου σε όλους τους φίλους του Παναθηναϊκού. Άλλη μια χρονιά μαζί ,εδώ στο αγαπημένο μας Παναθηναϊκό στέκι το Trifilara.gr!

Ευχαριστώ τον Νίκο Τζουάννη, αλλά και όλους τους συντελεστές του αγαπημένου μας σάιτ, για την τιμή που μου κάνουν για 2η συνεχόμενη σεζόν!

Νέα αγωνιστική χρονιά λοιπόν ,αλλά η πιο παράξενη ίσως των τελευταίων 50 χρόνων..!! Χωρίς κόσμο λόγω πανδημίας;
Απίστευτο και όμως αληθινό. Πανδημία, άδεια γήπεδα, όσοι είναι μέσα στο γήπεδο φορούν μάσκες, κρούσματα από εδώ, καραντίνα από εκεί….

Και παρόλο που η ζωή μας και η καθημερινότητα μας ,έχει πάρει έναν δρόμο που δεν πιστεύαμε ποτέ οτι θα διαβούμε ,το αγαπημένο μας άθλημα είναι εδώ!

Έτοιμο να μας δείξει ότι η ζωή είναι… μπροστά μας και είναι ώρα να ξαναπατήσουμε γερά στα πόδια μας… και να συνεχίσουμε να ζούμε ξανά, χωρίς φόβο αλλά με αισιοδοξία.

Καλύτερη αρχή λοιπόν ,δεν θα μπορούσε να υπάρξει… από ένα ντέρμπι αιωνίων, αγώνας που τόσο έχει λείψει από το Ελληνικό πρωτάθλημα!  Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός στο άδειο ΟΑΚΑ… Για πάμε σιγά-σιγά να μπούμε στα του αγώνα….

Πάντα η νίκη σε ένα ντέρμπι είναι… θέμα ζωής ή θανάτου για τους “αιώνιους”. Το κίνητρο που έχουν Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός όταν παίζουν μεταξύ τους είναι τεράστιο. Πάθος, αγριάδα και δίψα για τη νίκη, με τις τακτικές να πηγαίνουν περίπατο μετά τα πρώτα λεπτά του ματς… με την κατάθεση ψυχής να παίρνει την θέση τους!

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερα διαβασμένος, πιο αποφασισμένος και σίγουρα πολύ πιο συγκεντρωμένος στο κλειστό του ΟΑΚΑ με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη με 78-71 κόντρα στον Παναθηναϊκό και να ανοίξει τον… δικό του λογαριασμό τη φετινή σεζόν στην EuroLeague.

Μάλιστα τα κατάφερε ακριβώς έξι χρόνια μετά τον αποκλεισμό του από τη συνέχεια του Κυπέλλου (9/10/2014) και πάλι σε αγώνα κεκλεισμένων των θυρών στο ίδιο γήπεδο. Οι “ερυθρόλευκοι” έλεγξαν απόλυτα το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα στο σκορ! Στα κρίσιμα σημεία και δη τις στιγμές που ο Παναθηναϊκός έδειχνε πιο απειλητικός και έτοιμος για την ανατροπή, είχαν το καθαρό μυαλό για να βρουν τις σωστές λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ. Αντίθετα, οι “πράσινοι” βιάστηκαν να τελειώσουν τις φάσεις με αποτέλεσμα να… πετάξουν στα σκουπίδια την προσπάθειά τους για την ολική επαναφορά.

Ο Γιώργος Πρίντεζης επέστρεψε στις πολύ καλές εμφανίσεις του έχοντας 17 πόντους, με 6/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, την ώρα που σκόραραν και οι 10 παίκτες που χρησιμοποίησε ο Μπαρτζώκας. Αν μη τι άλλο οι λύσεις ήταν περισσότερες και πιο ποιοτικές στα χέρια του έμπειρου προπονητή και όλα αυτά τη στιγμή που στον Παναθηναϊκό οι Παπαπέτρου, Νέντοβιτς. Σαντ-Ρος και Σάικς είχαν 2/18 τρίποντα στο σύνολο!

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού είχε 14 πόντους μεν, αλλά ήταν άστοχος τη στιγμή που οι “πράσινοι” επιχειρούσαν τη μεγάλη αντεπίθεση, με τον Μάρκους Φόστερ (15π., 5ρ.) να ήταν η μοναδική -ουσιαστικά- αξιόπιστη λύση στην επίθεση της ομάδας του. Ο Παναθηναϊκός ήταν εμφανώς κακός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο για το καλάθι του Ολυμπιακού.

Για περίπου πέντε λεπτά, οι “πράσινοι” έμειναν στο μηδέν και οι “ερυθρόλευκοι” πήραν τα ηνία της αναμέτρησης, χωρίς πάντως να είναι εντυπωσιακοί ή… άνετοι στο παρκέ. Το 0-6 και το 2-8 της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξαν την εικόνα του αγώνα και οι φιλοξενούμενοι “έχτισαν” μομέντουμ, αποκτώντας προβάδισμα εννιά πόντων (5-14) στο 7ο λεπτό.

Ο εξαιρετικός Πρίντεζης (9π. με 4/4 σουτ) οδήγησε τον Ολυμπιακό στο +12 (7-19) και ο Σπανούλης έκλεισε το δεκάλεπτο με τρίποντο για το 22-12 υπέρ των Πειραιωτών. Στα σημεία – κλειδιά της περιόδου το 33,3% (5/15) στα δίποντα και το 0% (0/5) στα τρίποντα από τους “πράσινους”.

Στην δεύτερη περίοδο οι “πράσινοι” μπορεί να ισορρόπησαν λίγο την εικόνα τους στην επίθεση, αλλά στην άμυνα οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα σημείωναν καλάθι ό,τι ώρα ήθελαν. Μπορεί να είχε αποχωρήσει τραυματίας ο Κώστας Σλούκας, αλλά ο Σπανούλης φρόντισε να μην φανεί καθόλου το “κενό” του και να ηγηθεί για το +15 του Ολυμπιακού (18-33 στο 14′, 20-35 στο 15′, 29-44 στο 19′) έχοντας την αμέριστη συμπαράσταση του Σάσα Βενζένκοβ, ο οποίος αποτέλεσε τον παίκτη-κλειδί.

Μπορεί να απουσίαζε ο Ζαν Σαρλ, αλλά τα… τεσσάρια του Ολυμπιακού είχαν πετύχει τους 16 από τους 44 πόντους της ομάδας τους όντας οι πρώτοι σκόρερ με 5/7 δίποντα και 2/4 τρίποντα στο σύνολο. Ο Παναθηναϊκός ωστόσο κατάφερε να συμμαζέψει την διαφορά στο τελευταίο λεπτό με πρωταγωνιστή τον Λεωνίδα Κασελάκη, ο οποίος με συνεχόμενους πόντους «κατέβασε» την διαφορά για το 35-44 του ημιχρόνου.

Ήταν το διάστημα που οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να… συμμαζέψουν τα στατιστικά τους (9/21 δίποντα, 3/8 τρίποντα), να παραμένουν χαμηλά στην δημιουργία (5 ασίστ σε ολόκληρο το ημίχρονο) ενώ ο Ολυμπιακός είχε 15/21 δίποντα, 4/15 τρίποντα και πάλι διπλάσιες ασίστ (10-5). Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό έδειξε να αλλάζει στο ξεκίνημα.

Ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να παίξει άμυνα, έπαιξε με μυαλό στην επίθεση, ο Παπαπέτρου βγήκε μπροστά και έτσι το «τριφύλλι» έκανε ένα επιμέρους σκορ 5-2 και πήγε την διαφορά στους 6 πόντους (40-46 στο 21:50″). Ο Ολυμπιακός όμως, απάντησε άμεσα. Πίεσε, η μπάλα πήγε στον Πρίντεζη στην επίθεση, έκανε ένα επιμέρους σκορ 12-4 και οι “ερυθρόλευκοι” πήγαν στο +14 (44-58 στο 25΄).

Στο τελευταίο 5λεπτο της περιόδου όμως, ο Παναθηναϊκός πήρε μπροστά. Πίεσε. Ο Παπαγιάννης έβγαλε σπουδαίες άμυνες στις αλλαγές, έκρυψε τα πράσινο καλάθι και άλλαξε τις ισορροπίες. Από την άλλη ο Ολυμπιακός είχε θέματα, ενώ οι Ellis, Martin είχαν 3 φάουλ και δεν μπορούσαν να έχουν σημαντικό ρόλο. Οι “πράσινοι” έβαλαν τα τρίποντα και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με την διαφορά στους 5 πόντους (57-62).

Η διαφορά μειώθηκε και στους τέσσερις πόντους (58-62 στο 31′) και θα μπορούσε να μειωθεί και περισσότερο (ή ακόμα και να εξανεμιζόταν τελείως) εάν και εφόσον οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα δεν ήταν επιπόλαιοι και βιαστικοί στην τελική προσπάθεια. Από την άλλη ο Ολυμπιακός έμοιαζε εγκλωβισμένος από την επιθετική άμυνα των “πρασίνων” που ολοένα και ανέβασε ένταση, αλλά ο Μάρτιν “τελειώνοντας” ένα pick n roll έβαλε «φρένο» στην “πράσινη” αντεπίθεση (58-64 στο 32′).

Στη συνέχεια και με το σκορ στο 60-66 ο Παναθηναϊκός πέταξε εκ νέου ευκαιρίες για να μειώσει το σκορ και ο Ολυμπιακός δεν πλήρωσε την επιλογή να δώσει δύο ελεύθερα τρίποντα στον Σαντ-Ρος ο οποίος βρήκε… σίδερο ισάριθμες φορές. Οι “πράσινοι” έχασαν την επαφή τους με το καλάθι και ο Ολυμπιακός πάτησε ξανά γερά στο παρκέ, “χτίζοντας” εκ νέου διψήφια διαφορά (60-70, 37′) με σερί 6-0.

Ένα μεγάλο λάθος του Έλις και το προσωρινό “ξύπνημα” του Νέντοβιτς βοήθησαν τους γηπεδούχους, που μείωσαν ξανά στους 4 (69-73, 38′), ωστόσο η τεχνική ποινή στον Σέρβο και ένα μεγάλο καλάθι του Χάρισον οδήγησαν το ματς στα χέρια των παικτών του Ολυμπιακού.

Συμπερασματικά… και οι δύο είναι ακόμα ανέτοιμοι. Το επίπεδο και των δύο δεν είναι υψηλό και η προσπάθεια που χρειάζεται είναι τιτάνια, ειδικά για την ομάδα του Παναθηναϊκού… που εκτός της υπομονής που χρειάζεται από όλους γιατί είναι εντελώς μια νέα ομάδα, χρειάζεται επειγόντως αληθινό point guard…μαζί με τον απόντα Μποχωρίδη.

Υ. Γ. 1 Ο Ολυμπιακός είχε “καθαρό μυαλό” στα σημεία που παραλίγο να χάσει τον έλεγχο του αγώνα, ενώ “πέρασε” την μπάλα στο “χαμηλό” ποστ, όπου ο Πρίντεζης “τελείωσε” πολλές φάσεις με πανομοιότυπο τρόπο. Επιπλέον οι “ερυθρόλευκοι” εκμεταλλεύτηκαν και τις βιαστικές επιλογές των «πρασίνων» προκειμένου να γυρίσουν το ματς .

Υ .Γ 2 Το κακό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού. Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα ήταν κάκιστη στα πρώτα λεπτά και επέτρεψε στον Ολυμπιακό να κάνει… ό,τι θέλει στο παρκέ και να «χτίσει» διψήφια διαφορά. Στη συνέχεια υπήρξε διάθεση για μάχη και για επιστροφή, αλλά ήταν πλέον αργά…

Υ . Γ . 3 Το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Ο Παναθηναϊκός είχε μειώσει στους 4 πόντους (58-62), είχε τις ευκαιρίες για να πλησιάσει περισσότερο ή ακόμα και να φέρει το ματς στα ίσια αλλά οι παίκτες του Βόβορα αναλώθηκαν σε πολλά βεβιασμένα και άνευ λογικής σουτ, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να στείλει εκ νέου τη διαφορά στο +10 (62-72).

Υ . Γ . 4 Οι δυο πρώτοι διαιτητές δεν έπαιξαν κανένα ρόλο κι είχαν εξαιρετική διαιτησία με ίδια κριτήρια. Ο τρίτος διαιτητής, ο Γάλλος Τζόζεφ Μπισάνγκ έδωσε όλα τα κρίσιμα σφυρίγματα στον Ολυμπιακό. Χαρακτηριστικό είναι το καθαρό επιθετικό φάουλ του Βεζένκοφ στην αντεπίθεση του Παναθηναϊκού που έγινε καλάθι, ενώ υπάρχει φάουλ του Μακίσικ στο τρίποντο του Νέντοβιτς στο τελευταίο λεπτό που μετατράπηκε σε τεχνική ποινή βάζοντας τέλος στη σεμνή τελετή.

Υ . Γ . 5 Η υπομονή είναι πικρή, αλλά ο καρπός της είναι γλυκός. Ζαν-Ζακ Ρουσσώ, 1712-1778, Γαλλοελβετός φιλόσοφος.

Ο Βασίλης Μπρατσιάκος είναι προπονητής της Αλ Σαντ στο Κατάρ. Ο Έλληνας τεχνικός έχει στο παρελθόν κοουτσάρει αρκετές ομάδες, ανάμεσα στις οποίες και την Κύμη, την οποία οδήγησε στην Basket League. Μεγάλο του ωστόσο “καμάρι” αποτελεί η Χαλκίδα Basketball Academy, την οποία ίδρυσε το 2012 πλέον βρίσκεται στη Β’ Εθνική.

Ο Βασίλης Μπρατσιάκος είναι προπονητής της Αλ Σαντ στο Κατάρ. Ο πολυνίκης Έλληνας τεχνικός έχει στο παρελθόν κοουτσάρει αρκετές ομάδες, ανάμεσα στις οποίες και την Κύμη, την οποία οδήγησε από το Α τοπικό… στην Basket League, κερδίζοντας 4 συνεχόμενες ανόδους.
Κατέχει δε το μοναδικό ρεκόρ στην χώρα μας, αυτό της κατάκτησης 7 συνεχόμενων πρωταθλητών – ανόδων σε Εθνικές κατηγορίες με τρεις διαφορετικές ομάδες!!!
Μεγάλο του ωστόσο “καμάρι” αποτελεί η Χαλκίδα Basketball Academy, την οποία ίδρυσε το 2012 πλέον βρίσκεται στη Β’ Εθνική.