Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη, η ΑΕΚ την πρόκριση στον τελικό

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 2-1 κόντρα στην ΑΕΚ, ωστόσο το 3-0 της “Ένωσης” στον πρώτο ημιτελικό ήταν αρκετό για να της δώσει την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό με την κεφαλιά του Βαλμπουενά. Η ΑΕΚ απάντησε στο 52′ με τον Λιβάι Γκαρσία, ενώ ο Ολυμπιακός πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 57′ με το μακρινό σουτ του Χουάνγκ. Παρόλα αυτά στα εναπομείναντα λεπτά οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα και η αναμέτρηση έληξε 2-1.

Έτσι η ΑΕΚ πήρε το “εισιτήριο” για τον μεγάλο τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει είτε τον ΠΑΟΚ, είτε την Λαμία, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν το προβάδισμα, αφού στο πρώτο ματς επικράτησαν 5-1.