Ο «παγωμένος» Ξενόπουλος κράτησε ζεστό τον Παναθηναϊκό στο ματς

Μεγάλος ήταν ο προβληματισμός των Πρασίνων στο χθεσινό ντέρμπι όσον αφορά το ποιος θα αγωνιστεί στο τέρμα.

Ο Σωκράτης Διούδης, ο οποίος ήταν η πρώτη επιλογή του Μπόλονι για το ματς κόντρα στον ΠΑΟΚ, ένιωθε ωστόσο ενοχλήσεις  στη μέση του από την αρχή της εβδομάδας. Ο έντονος πόνος έφερε δεύτερες σκέψεις αποφασίστηκε τελικά να είναι ο Βασίλης Ξενόπουλος αυτός που θα αντικαταστήσει των έμπειρο γκολκίπερ για το Τριφύλλι. Η απόφαση αυτή δεν πάρθηκε εύκολα. Οι τεχνικοί του Παναθηναϊκού άλλαξαν 3 φορές γνώμη μέχρι την τελική τους επιλογή.

Ο νεαρός τερματοφύλακας, αν και μπήκε “παγωμένος” δεν άργησε να βρει τα πατήματά του στο γήπεδο και να κρατήσει τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι με 3  εξαιρετικές αποκρούσεις,  βγάζοντας τη μπάλα σχεδόν μέσα από τα δίχτυα.

Το πρώτο γκολ που δέχθηκε το Τριφύλλι, μόλις στο 11ο λεπτό καταλογίσθηκε κατευθείαν στον Ξενόπουλο, ο οποίος όμως όπως φαίνεται δεν ευθύνεται κατ΄ αποκλειστικότητα για το 1-0, αφού εκείνος ήταν στη σωστή θέση στην εστία του, ενώ η υπόλοιπη αμυντική διάταξη…τα είχε βρει σκούρα. Ο ΠΑΟΚ έχει 4 παίκτες στο κουτί ενώ ο Παναθηναϊκός 3, στην αρχή της φάσης.

Λίγο πριν το ημίχρονο, στο 18΄,  ο Ξενόπουλος “κράτησε το Χ” λέγοντας όχι  στον Πολωνό επιθετικό του Δικεφάλου, Σφιντέρσκι με το σκορ στο 1-1.

Στο 43΄ ο ΠΑΟΚ παρέμεινε στην ισοπαλία όταν σε σέντρα του Τζόλη από δεξιά ο Σφιντέρσκι έκανε πλασέ με προβολή, αλλά ο Ξενόπουλος με έγκαιρη επέμβαση έσωσε την εστία του.

Στο 56′ ο Βιεϊρίνια κέρδισε κεφαλιά στην αντίπαλη περιοχή, αλλά ο Ξενόπουλος λειτούργησε και πάλι θετικά κρατώντας τον Παναθηναϊκό ζωντανό.