O Tσαγκαράκης θα διευθύνει την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον ΠΑΣ στα Γιάννενα

Γνωστοί έγιναν οι διαιτητές της 18ης αγωνιστικής της Super League, με την διοργανώτρια αρχή να ορίζει τον Πέτρο Τσαγκαράκη στην κυριακάτικη αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον ΠΑΣ στα Γιάννενα.  Βοηθοί του θα είναι οι Ψαρρής και Μεϊντάνας, ενώ τέταρτος θα είναι ο Ματσούκας. Στον έλεγχο του VAR θα βρεθούν οι Τζοβάρας και Χριστάκογλου.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Κρητικός ρέφερι είχε τιμωρηθεί στο πρώτο κομμάτι της περσινής σεζόν, με αποτέλεσμα να μην έχει σφυρίξει κάποιο ματς της Α’ Εθνικής μέχρι τον Ιανουάριο του 2022.

Μάλιστα στο παρελθόν έχει απασχολήσει το ελληνικό ποδόσφαιρο με κάποια σημαντικά λάθη, ενώ στις 24 Ιανουαρίου 2021 είχε υποπέσει σε αρκετά σφάλματα σε βάρος του Ατρομήτου, στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό στο Περιστέρι.

Στο 39′ Τσαγκαράκης και VAR χάρισαν την κόκκινη κάρτα στον Ανδρέα Μπουχαλάκη, με το σκορ στο 0-0. Δύο λεπτά αργότερα, στο 41′ ο Σεμέδο βρήκε τη μπάλα με το απλωμένο χέρι του, εντός περιοχής, ωστόσο ο Χανιώτης ρέφερι διέταξε να συνεχιστεί το παιχνίδι

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός τελικά προηγήθηκε, με κάθε τρόπο, αφού ο Μπρούμα έκανε φάουλ στον Στρούγγη πριν σκοράρει, με το γκολ τελικά να μετρά κανονικά.

Τέλος, στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μπα κλώτσησε εν ψυχρώ τον Μάτιτς, ωστόσο ο Τσαγκαράκης δεν τιμώρησε ως όφειλε με κόκκινη κάρτα τον ποδοσφαιριστή των “ερυθρολεύκων”.

Όσον αφορά το “τριφύλλι”, ο Τσαγκαράκης ήταν πρώτος διαιτητής στο ματς με τον Λεβαδειακό στη Λεωφόρο, εκεί όπου οι γηπεδούχοι είχαν επικρατήσει των αντιπάλων τους με 1-0 χάρη στο τέρμα του Μπέντζαμιν Βέρμπιτς.

Μετά το τέλος του αγώνα οι “πράσινοι” είχαν πολλά παράπονα όσον αφορά τον πειθαρχικό έλεγχο, ωστόσο οι αποφάσεις του Τσαγκαράκη δεν επηρέασαν το τελικό αποτέλεσμα.

Αναλυτικά οι διαιτητές της αγωνιστικής:

Σάββατο 14/1

17:00 Λαμία-Ατρόμητος: Διαμαντόπουλος (Καραλής, Κορωνάς, 4ος Φίτσας, VAR: Ζαμπάλας, Τριανταφύλλου)

20:00 ΠΑΟΚ-ΟΦΗ: Καραντώνης (Καραγκιζόπουλος, Δ.Βεργέτης, 4ος Κατοίκος, VAR: Παπαπέτρου, Πετρόπουλος)

Κυριακή 15/1

16:00 ΑΕΚ-Παναιτωλικός: Χ.Βεργέτης (Φωτόπουλος, Σινιοράκης, 4ος Τσακαλίδης, VAR: Τζήλος, Μπουξμπάουμ)

17:00 Αστέρας Τρίπολης-Λεβαδειακός: Παπαδόπουλος (Κουρομπύλια, Νικολα΅Ιδης, 4ος Πολυχρόνης, VAR: Γκάμαρης, Παπαδάκης)

19:30 Ολυμπιακός-Άρης: Ρεϊνσχρέιμπερ (Μπίτον, Μετσάμπερ, Φωτιάς, VR: Άντλερ, Σαμοΐλης)

20:00 ΠΑΣ Γιάννινα-Παναθηναϊκός: Τσαγκαράκης (Ψαρρής, Μεϊντάνας, 4ος Ματσούκας, VAR: Τζοβάρας, Χριστάκογλου)

Δευτέρα 16/1

19:30 Ιωνικός-Βόλος: Περράκης (Νικολακάκης, Φράγιος, 4ος Τσέτσιλας, VAR: Σιδηρόπουλος, Κωσταράς)