Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 2-3: Το έπος ολοκληρώθηκε, τις πρωταθλήτριες δεν τις υποτιμάς!

Ο απίθανος Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το... θαύμα του “αιώνα”!

Ο απίθανος Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το… θαύμα του “αιώνα”! Οι Πράσινες επέστρεψαν από την… κόλαση, ολοκλήρωσαν την ανατροπή απέναντι στον Ολυμπιακό (2-3 σετ στο πέμπτο ματς) και στέφθηκαν πρωταθλήτριες μέσα στου Ρέντη!

Τι κι αν η ομάδα του Ντράγκαν Νέσιτς βρέθηκε με μειονέκτημα έδρας, να κυνηγά (2-0) στη σειρά των τελικών της Volley League Γυναικών; Τα “Φίνα Κορίτσια” βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψουν και να κατακτήσουν το 27ο πρωτάθλημα της ιστορίας τους, αλλά και να “κλείσουν” στόματα!

Το Τριφύλλι ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και γρήγορα βρέθηκε στο +5 (3-8), ενώ διατηρήθηκε σε απόσταση ασφαλείας για αρκετή ώρα. Οι “ερυθρόλευκες” μείωσαν στους δύο (16-18) και λίγο αργότερα ισοφάρισαν σε 20-20, όμως οι Πράσινες πήγαν εκ νέου στο +2 (20-22). Η τελευταία προσπάθεια των γηπεδούχων να επιστρέψουν, αποδείχτηκε άκαρπη (24-24), με την ομάδα του Ντράγκαν Νέσιτς να παίρνει αυτό που αξίζει και να κατακτά το πρώτο σετ με 24-26.

Ο Παναθηναϊκός είδε τον Ολυμπιακό να βελτιώνεται στο δεύτερο σετ και να φτάνει άμεσα στο 5-1. Σταδιακά, οι Πράσινες κατόρθωσαν να επιστρέψουν και να προηγηθούν (8-9), ωστόσο στη συνέχεια δέχτηκαν ένα 3-0 σερί και βρέθηκαν στο -2 (11-9). Πάντως, οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και λίγο αργότερα πήραν εκ νέου… κεφάλι στο σκορ (12-14). Σε εκείνο το σημείο, ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να ελέγχει το ματς (17-19), όμως υπέστη “black out”, το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι “ερυθρόλευκες”, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν (25-21).

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο αποφασισμένος (1-5), όμως το Τριφύλλι είδε τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει (11-11). Οι Πράσινες έχασαν το προβάδισμά τους μετά από λίγο (16-15) και με έναν παρόμοιο τρόπο με το δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός έχασε και το δεύτερο και βρέθηκε πίσω στο συνολικό σκορ (25-21).

Το τρίτου σετ, ανήκε στη μεγαλύτερη διάρκεια του στις φιλοξενούμενες, οι οποίες έφτασαν στο +7 (13-20), διαφορά την οποία κράτησαν μέχρι το τέλους το σετ, με αποτέλεσμα να στείλουν τον πέμπτο τελικό, στο tie break.

Εκεί, οι Πράσινες έδειξαν πόσο ήθελαν τον τίτλο, ισοπέδωσαν τον Ολυμπιακό και κατέκτησαν το πρωτάθλημα, με 9-15!

Τα σετ: 23-25, 25-21, 25-21, 18-25, 9-15.