Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-1: Πλήρωσε τα λάθη του

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο Κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» στου Ρέντη από τον Ολυμπιακό πληρώνοντας τα λάθη στο τέλος του τέταρτου σετ και τις κακές επιλογές. 2-1 μπροστά στην κούρσα των τελικών οι «Ερυθρόλευκες» που πλέον θέλουν μία ακόμα νίκη για να κατακτήσουν τον τίτλο της Volley League.

Στην αρχή του πρώτου σετ ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις μέσα από το μπλοκ του αλλά στη συνέχεια η κακή του υποδοχή έδωσε την ευκαιρία στο Ολυμπιακό να πάρει προβάδισμα. Οι αθλήτριες του Μπράνκο Γκάιτς ισορρόπησαν με την Κωνσταντίνου και την Γκρόθες, αλλά και πάλι τα προβλήματα στην υποδοχή χάλασαν το παιχνίδι για τις «Πράσινες», οι οποίες έχασαν το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός, με όπλο το καλό του μπλοκ και σε συνδυασμό με τα λάθη του Τριφυλλιού πήρε προβάδισμα, αλλά ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις με την Γκρόθες αλλά και τη Στεπανένκο και επέστρεψε. Εκεί ανέλαβε δουλειά η καλή άμυνα του Ολυμπιακού και σε συνδυασμό με την εξαιρετική Σάλας στην επίθεση έγειρε την πλάστιγγα του δευτέρου σετ προς τις «Ερυθρόλευκες».

Με την έναρξη του τρίτου σετ ο Ολυμπιακός μέσω του καλού σέρβις της Γιώτα και της Κόστα πήρε σημαντικό προβάδισμα στην αρχή, αλλά ο Παναθηναϊκός με τη Χαντάβα γύρισε την κατάσταση και σε συνδυασμό με την εκπληκτική Γκρόθες κατέκτησε το τρίτο σετ δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον τρίτο τελικό.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ καλά και πήρε σημαντικό προβάδισμα στην αρχή του. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός με τη Σάλας ισορρόπησε, αλλά η καλή άμυνα του Παναθηναϊκού έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στις «Πράσινες». Στο τέλος του σετ ο Ολυμπιακός επέστρεψε μετά τα πολύ καλά σέρβις της Κελεσίδη και τελικά το κατέκτησε και πήρε τη νίκη, με τον Παναθηναϊκό να πληρώνει τα λάθη του στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.