Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 66-56: Λύγισε στο τέλος και ραντεβού στους τελικούς

Ο Παναθηναϊκός λύγισε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης από την κούραση και τις αποφάσεις των τριών διαιτητών και γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό στο βοηθητικό του ΣΕΦ με 66-56. Από το 1-1 θα ξεκινήσουν οι τελικοί, με τις Ερυθρόλευκες να έχουν το πλεονέκτημα έδρας. Στις 3 νίκες ο πρωταθλητής.

Το Τριφύλλι ήταν ισόπαλο στο σκορ με τον Ολυμπιακό μέχρι το 37:30, όμως ένα σερί 10-0 των Ερυθρόλευκων στα τελευταία λεπτά έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Πειραιά, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 (!) ελεύθερες βολές, την ίδια στιγμή που ο Παναθηναϊκός είχε μόλις 8. Μάλιστα στην τρίτη περίοδο οι Πειραιώτες είχαν 19, έναντι μόλις 2 (!) του Τριφυλλιού.

Πρώτη σκόρερ για τις Πράσινες ήταν ο Κόλτμπι Μόργκαν, που ολοκλήρωσε το ματς 14 πόντους, ενώ από 12 πρόσθεσαν οι Τσάστιτι Ριντ, Λολίτα Λύμουρα και Ρούλα Μούλη.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 28-29, 43-45, 66-56