Ολυμπιακός Β – Παναθηναϊκός Β 3-1: Μοιραίοι Μπιλάλ και Ξενόπουλος και ήττα για το Τριφύλλι!

Του Γιώργου Καπουκάκη

Ο Μπιλάλ έχασε πέναλτι, ο Ξενόπουλος ήταν αρκετά καλός, όμως έκανε απίθανή “γκάφα” στο 78′ και έτσι ο Παναθηναϊκός Β ηττήθηκε 3-1 από τον Ολυμπιακό Β στου Ρέντη για την 4η αγωνιστική της Super League 2!

Ο Παναθηναϊκός Β πλήρωσε τα λάθη του και τα “κενά” διαστήματα που είχε στο παιχνίδι, κόντρα στον Ολυμπιακό Β και με αυτό τον τρόπο η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου γνώρισε την δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα.

Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 2-0, το Τριφύλλι μείωσε και είχε την ευκαιρία να επιστρέψει με τον Μπιλάλ, όμως ο Αιγύπτιος αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 64′ και “ντύθηκε” μοιραίος!

Μοιραίος ήταν και ο – εξαιρετικός στο υπόλοιπο παιχνίδι – Βασίλης Ξενόπουλος, ο οποίος στο 78ο λεπτό, δεν έβαλε σωστά τα χέρια του σε σουτ του Αποστολόπουλου και έκανε τραγικό λάθος, που οδήγησε στο τρίτο τέρμα των γηπεδούχων.

Κακή εμφάνιση στο πρώτο μέρος από τους Πράσινους, βελτιωμένος ο Παναθηναϊκός Β στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο το Τριφύλλι δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα, στο πρώτο ντέρμπι της ιστορίας, ανάμεσα στις δεύτερες ομάδες των “αιωνίων”.

Το πλάνο του Αντωνίου

Με σχηματισμό 4-3-3 παρέταξε τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό ο Σωτήρης Αντωνίου.

Συγκεκριμένα, ο Ξενόπουλος υπερασπίστηκε την εστία των Πράσινων, ενώ στην άμυνα – από τα αριστερά στα δεξιά – ξεκίνησαν οι Μαρτίνης, Φικάι, Σιδεράς και Λάμψιας. Στη μεσαία γραμμή βρέθηκαν οι Βουτσάς, Καραμπάς και Αθανασακόπουλος και στην επίθεση, ήταν οι Φουρτάδο (αριστερά), Κρυπαράκος (δεξιά) και Μπιλάλ (κορυφή).

Η εξέλιξη του αγώνα

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν κυρίως αναγνωριστικά, με τον Παναθηναϊκό Β να έχει υποψία φάσης στο 7ο λεπτό. Γύρισμα από τα δεξιά, όμως ο Μπαγκαλιάνης πρόλαβε, πριν η μπάλα φτάσει στον Μπιλάλ, ο οποίος βρισκόταν μέσα στην περιοχή.

Στο 11’ ο Ολυμπιακός Β έχασε σημαντική ευκαιρία με σουτ του Μαρίνου, το οποίο μπλόκαρε ο Ξενόπουλος, ενώ ο ίδιος παίκτης των ερυθρόλευκων επιχείρησε νέο σουτ στο 16ο λεπτό, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

Τελικά, οι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ στο 26’, όταν ο Τσέλιος που είχε περάσει ως αλλαγή δέκα λεπτά πριν, υποδέχθηκε την μπάλα, εκμεταλλεύτηκε τον χώρο που του άφησε ο Λάμψιας και εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0.

Το Τριφύλλι προσπάθησε να απαντήσει και έξι λεπτά αργότερα απείλησε την εστία του Παπαδούδη, ωστόσο το εξαιρετικό σουτ του Βουτσά κατέληξε λίγο έξω.

Τελευταία ευκαιρία του πρώτου μέρους ανήκε στους γηπεδούχους. Ο Μπα πέρασε στην περιοχή και έκανε ένα αδύναμο σουτ στο 38λεπτό, το οποίο δεν ανησύχησε τον Ξενόπουλο.

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός απείλησε με μακρινό σουτ του Φουρτάδο στο 47’, όμως ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού Β δεν ανησύχησε.

Και δύο λεπτά αργότερα οι Πειραιώτες έφτασαν και σε δεύτερο γκολ στο παιχνίδι. Ο Κωστούλας υποδέχθηκε την μπάλα λίγο μετά τη μεσαία γραμμή και διήνυσε πολλά μέτρα ανενόχλητος και εκτέλεσε εύστοχα εκτός περιοχής για το 2-0.

Παρόλα αυτά, οι Πράσινοι απάντησαν και μείωσαν άμεσα. Στο 52ο λεπτό, ο Σαρδέλης με ένα υπέροχο σουτ με φάλτσο έκανε το 2-1 και έβαλε ξανά στο παιχνίδι το Τριφύλλι.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Ξενόπουλος έκανε μεγάλη επέμβαση σε κεφαλιά του Μαρίνου από την μικρή περιοχή και στο 64′, ο Παναθηναϊκός Β κέρδισε πέναλτι! Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπιλάλ, ο οποίος σπατάλησε την ευκαιρία στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

Το Τριφύλλι έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει και στο 78′ οι Πειραιώτες βρήκαν και τρίτο γκολ, ύστερα από τραγικό λάθος του Ξενόπουλου. Ο Αποστολόπουλος σούταρε έξω από την περιοχή, ο γκολκίπερ του Τριφυλλιού απέκρουσε λανθασμένα και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 84′ ο Παναθηναϊκός Β έχασε τεράστια ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς. Έπειτα από λάθος των ερυθρόλευκων, ο Μπιλάλ εκτέλεσε, ωστόσο ο Κουτσίδης έκοψε πάνω στη γραμμή και απέτρεψε το 3-2.

Ο Ρόμπι έκανε καλή εκτέλεση φάουλ στο 88ο λεπτό, όμως ο Παπαδούδης μπλόκαρε και το 3-1 υπέρ του Ολυμπιακού Β ήταν εν τέλει το τελικό σκορ.

Ολυμπιακός Β – Παναθηναϊκός Β 3-1

Διαιτητής: Στάμος
Σκόρερ: 26′ Τσέλιος, 49′ Κωστούλας, 78′ Αποστολόπουλος – 52′ Σαρδέλης

Ολυμπιακός Β: Παπαδούδης, Μπα, Ανδρούτσος, Μπαγκαλιάνης, Σγουρός (69′ Μουζακίτης), Κουτσίδης, Μαρίνος (81′ Αργυρίου), Ιμπαγάσα (16′ Τσέλιος), Κωστή, Κωστούλας (81′ Πινακάς), Καράκουτης (69′ Αποστολόπουλος).

Παναθηναϊκός Β: Ξενόπουλος, Σιδεράς, Φικάι (25′ Προδρομίτης), Μαρτίνης, Λαμψιάς, Βουτσάς (70′ Καλοσκάμης), Αθανασακόπουλος (56′ Μαντσίνι), Φουρτάδο (70′ Ρόμπι), Κρυπαράκος, Καραμπάς (46′ Σαρδέλης), Μπιλάλ.