Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 1-3 σετ: Τα κορίτσια δεν ήταν… φίνα

Τα πολλά λάθη και η προβληματική υποδοχή έφεραν την ήττα για τον Παναθηναϊκό από την ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας που έγινε στην Άρτα, καθώς οι Πράσινες με απόδοση κατώτερη του αναμενόμενου ηττήθηκαν με 3-1 σετ και απώλεσαν την ευκαιρία κατάκτησης του έβδομου τροπαίου.

Η εξέλιξη του αγώνα

Oι Πράσινες μπήκαν με διάθεση στο παιχνίδι, απέκτησαν σταδιακά μια σημαντική διαφορά και προηγήθηκαν με 15-11, ωστόσο η ΑΕΚ με ένα σερί 9-0 κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ και να εκμεταλλευτεί το “μπλακ άουτ” των παικτριών του Τριφυλλιού.

Η ανεξήγητη “κατάρρευση” των αθλητριών του Παναθηναϊκού και τα αβίαστα λάθη των “Φίνων Κοριτσιών” ήταν ο λόγος της ανατροπής των δεδομένων στο πρώτο σετ που είχε ως αποτέλεσμα την επικράτηση της ΑΕΚ με 25-21.

Διαφορετική ήταν η εικόνα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο σετ, καθώς οι Πράσινες εμφανίστηκαν βελτιωμένες σε υποδοχή και μπλοκ, απέφυγαν τα εύκολα λάθη, απέκτησαν σταδιακά μια διαφορά εννιά πόντων (21-12) και τελικά ισοφάρισαν σε 1-1 σετ (25-14).

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ κατάφερε να αιφνιδιάσει τις Πράσινες και να προηγηθεί με 6-1. Οι παίκτριες του Παναθηναϊκού δεν κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, το σκορ “άνοιξε” στο 12-6, ωστόσο τα “Φίνα Κορίτσια” έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν στον πόντο. Τα λάθη επανεμφανίστηκαν στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού και επέτρεψαν στην ΑΕΚ να “ξεφύγει” στο σκορ και τελικά να κατακτήσει το σετ με 25-20.

Ίδια η εικόνα των Πράσινων και στην εκκίνηση του τέταρτου σετ. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 14-10 εξαιτίας των λαθών του Παναθηναϊκού στην υποδοχή, οι Πράσινες μείωσαν στον πόντο (17-16) και προσπάθησαν να “μείνουν” στο παιχνίδι, ωστόσο η ΑΕΚ πήρε το σετ και το Κύπελλο με 25-20.

Τα σετ: 21-25, 25-14, 20-25, 20-25