Παναθηναϊκός – ΑΟ Θήρας 3-1 σετ: Στα ημιτελικά τα «Φίνα Κορίτσια»!

Δεύτερη εξαιρετική εμφάνιση από τα κορίτσια του Γκάιτς απέναντι στον σκληροτράχηλο ΑΟ Θήρας και νίκη με 3-1 σετ στον Άγιο Θωμά. Ο Παναθηναϊκός στα ημιτελικά της Volley League γυναικών.

Η αποστολή των «Φίνων Κοριτσιών» στα προημιτελικά ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Ο ερχομός του Μπράνκο Γκάιτς δείχνει να έχει κάνει καλό στην παρουσία των αθλητριών του Παναθηναϊκού στο παρκέ, αφού είχαν καλή εικόνα και στο δεύτερο παιχνίδι με την ομάδα της Σαντορίνης, στο οποίο πήραν και πάλι τη νίκη με 3-1 σετ.

Ο Σέρβος χρησιμοποίησε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι την Κωνσταντίνου ως διαγώνια και τις Χαντάβα, Γκρόθες ως ακραίες, γεγονός που σημαίνει αυτόματα ότι η Στεπανένκο θα παραμένει στον πάγκο σε περίπτωση που συνεχίσει με αυτή την τακτική.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός και πήρε προβάδισμα γρήγορα με 12-6 και εν συνεχεία με 18-10 με τη Μάρετ Γκροθούες να πιάνει καλή απόδοση, όπως και οι Χατζηευστρατιάδου και Χαντάβα. Ο ΠΑΟ κράτησε το πόδο κολλημένο στο γκάζι μέχρι το τέλος και κατέκτησε το σετ με 25-13.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενες μπήκαν πιο δυνατά και πήραν προβάδισμα 1-3. Ωστόσο ο κόουτς του ΠΑΟ πήρε τάιμ άουτ και το γύρισε σε 5-3. Παρόλα αυτά το «τριφύλλι» δεν είχε την καθαρή σκέψη του πρώτου σετ στα τελειώματα και στην άμυνα με αποτέλεσμα ο ΑΟ Θήρας να πάρει προβάδισμα με 12-18 και εν συνεχεία με 15-21.Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε και τελικά οι φιλοξενούμενες το κατέκτησαν με 17-25.

Σε ό,τι αφορά το τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά με 6-3 και εν συνεχεία ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 14-8. Με την Μάρετ Γκροθούες σε καλή φόρμα η ομάδα έκανε το 17-10 και εν συνεχέια το 20-14 με την Τζένιφερ Κρος. Καλά τελειώματα και από την Χατζηευστρατιάδου έφεραν το 23-16 και τελικά το σετ έληξε με 25-16.

Στο τέταρτο σετ στα μισά του το σκορ ήταν 12-13 υπέρ του ΑΟ Θήρας και 22-22 στην συνέχεια για να λήξει τελικά το σετ με 25-22.

Αξίζει να σημειωθεί ότι χτες «έκλεισε» με περιπετειώδη τρόπο το ζευγάρι του άλλου ημιτελικού καθώς ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΑΟ Λαμίας με 3-0 σετ (25 – 19 , 25 – 17 , 25 – 16) ωστόσο ο Άρης τα χρειάστηκε απέναντι στη Θέτιδα Βούλας.

Οι «κιτρινόμαυροι» ηττήθηκαν με 0-3 σετ (18 – 25 , 19 – 25 , 23 – 25) με τις φιλοξενούμενες να ισοφαρίζουν την ήττα στην έδρα τους στο πρώτο ματς με 1-3. Ωστόσο ο Άρης κατάφερε και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά στο χρυσό σετ με 15-13.

Πλέον, οι «Πράσινες» περιμένουν τον νικητή του ΠΑΟΚ-ΑΕΚ την Κυριακή το μεσημέρι για να μάθουν τον αντίπαλό τους στα ημιτελικά.

Τα σετ: 25-13, 17-25, 25-16, 25-22

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Νικάκης, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Καπότης, Σταθοπούλου, Γραμματεία: Πεσίνογλου.