Παναθηναϊκός – Αρμάνι 86-83: “Εξάστερος” με… delay! (pics, vids)

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε τραγικός στο πρώτο ημίχρονο, όμως ένα συγκλονιστικό δεύτερο μέρος του έδωσε τη δυνατότητα να πραγματοποιήσει την ανατροπή της σεζόν και να επικρατήσει με 86-83 στην παράταση (70-70 κ.δ.) της Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ στην 33η αγωνιστική της Euroleague. Επέστρεψαν από το -20 οι Πράσινοι.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Πρώτος σκόρερ για το Τριφύλλι ήταν ο Μάριο Χεζόνια, που ολοκλήρωσε την αναμέτρησης με 17 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Μπεν Μπέντιλ (16 π.), Γιώργος Παπαγιάννης (14 π.), Ιωάννης Παπαπέτρου (14 π.) και Σέλβιν Μακ (11 π.).

Άμυνα με τα… μάτια και επίθεση με το… στανιό

Ο Παναθηναϊκός στην πρώτη περίοδο εμφανίστηκε πολύ κακός στην άμυνα, δεχόμενος 26 πόντους, ενώ δεν έβρισκε πόντους στην επίθεση, με εξαίρεση τον Χεζόνια, που ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με 8 πόντους. Οι Πράσινοι μάλιστα υπέπεσαν σε 5 λάθη, δίνοντας εύκολους πόντους στην Αρμάνι.

Οι Ιταλοί κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα από την αρχή με 2-6 στο 3′, ενώ έφεραν γρήγορα τη διαφορά στους 10 (4-14) στο 6′. Μάλιστα η Αρμάνι προηγήθηκε και με 6-20 στο 7′, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με την ομάδα του Μεσίνα είναι μπροστά με 15-26.

Τρα

Τραγική εικόνα και… -17

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να είναι χειρότερος από το πρώτο. Οι Πράσινοι δεν είχαν καμία δημιουργία στην επίθεση, ενώ δέχονταν πόντους με κάθε πιθανό τρόπο στην άμυνα. Το Τριφύλλι παρουσίασε μία τραγική εικόνα, έχοντας κάνει ήδη 7 λάθη και επιτρέψει στην Αρμάνι να πάρει 10(!) επιθετικά ριμπάουντ.

Οι Ιταλοί έφτασαν και στο 13′ στο +16 (17-33), ενώ στο 18′ προηγήθηκαν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με 20 πόντους (22-42), κάνοντας ότι ήθελαν στο παρκέ. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τα τέλος της περιόδου τη χαλάρωση των παικτών της Αρμάνι και μείωσαν σε 29-46 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Επιτέλους έπαιξε μπάσκετ!

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε αισθητά βελτιωμένος, με τους Πράσινους να βάζουν τα κορμιά τους στην άμυνα καινα κρατάνε την Αρμάνι στους 13 πόντους. Το Τριφύλλι με πρωταγωνιστή τον Μπέντιλ, που σημείωσε 8 πόντους στο δεκάλεπτο, έριξε τη διαφορά στο -10.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε στο 24΄ σε 36-48, με τους Ιταλούς να ανεβάζουν και πάλι τη διαφορά στο +15 (40-55) στο 26′. Οι Πράσινοι όμως κατάφεραν και πάλι να “ροκανίσουν” τη διαφορά, ρίχνοντας την για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα στο -9 (46-55) στο 28′, με το τέλος της δεκαλέπτου να βρίσκει την Αρμάνι μπροστά με 48-58.

Αυτός ήταν Παναθηναϊκός!

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στην ανατροπή της χρονιάς, επιστρέφοντας από το -17 του πρώτου ημιχρόνου. Οι Πράσινοι έβγαλαν καρδιά και ψυχή στο παρκέ και με τον Παπαγιάννη να μην έχει αντίπαλος σε καμία πλευρά του γηπέδου, έστειλε το παιχνίδι την παράταση.

Το Τριφύλλι μείωσε αρχικά σε 55-63 στο 33′, για να φέρει το παιχνίδι στους 6 πόντους (59-65) στο 35′ και να έρθει σε απόσταση βολής στο 39′ (66-67). Ο Σιλντς με δύο βολές διαμόρφωσε το 66-69, με τον Παπαγιάννη με κάρφωμα να κάνει το 68-69. Ο ΛεΝτέι με 1/2 βολές έκανε το 68-70, με τον Χεζόνια με καλάθι σχεδόν στην εκπνοή να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση.

Με τέτοιον… Μακ δεν χάνει!

Η παράταση έφερε την σφραγίδα του Μακ. Ο Αμερικανό γκαρντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του έξτρα πεντάλεπτου, δίνοντας τη μεγάλη νίκη στον Παναθηναϊκό. Οι Πράσινοι προηγήθηκαν με 73-70 στο 41′, για να μεγαλώσουν το προβάδισμά τους στο 42′ σε 76-71.

Το τρίποντο του Παπαπέτρου έστειλε το Τριφύλλι στο +8 (81-73), στη μεγαλύτερη διαφορά που είχε ποτέ στο ματς, και ο Παναθηναϊκός πλέον δεν έχανε με τίποτα, με το τελικό 86-83 να σφραγίζει για τους Πράσινους την ανατροπή της σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 29-46, 48-58, 70-70 (κ.δ), 86-83