Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 2-0: Νίκησε και τις απουσίες, αλλά χρειάζεται… ευχέλαιο!

Κόντρα σε ατυχία και προβλήματα τραυματισμών, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Αστέρα.

Σε ένα ματς που… έχασε άλλους δύο ποδοσφαιριστές (Βέρμπιτς-Σπόραρ), ο ψυχωμένος Παναθηναϊκός νίκησε με 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης στη Λεωφόρο και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με τον ΠΑΟΚ.

Οι Πράσινοι “βασανίστηκαν” από νέα προβλήματα τραυματισμών, ωστόσο πήραν ένα σπουδαίο τρίποντο, με το οποίο έφτασαν τους 44 βαθμούς.

Καθοριστικός ο Αϊτόρ Κανταλαπιέδρα, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στη θέση του τραυματία Βέρμπιτς και πέτυχε γκολ, αλλά και μοίρασε ασίστ. Σκόραρε ξανά ο Γεντβάι, ο οποίος δείχνει να είναι… άλλος παίκτης, μετά την έλευση του Φατίχ Τερίμ και την μετακίνησή του, στη θέση του δεξιού κεντρικού αμυντικού!

Το πλάνο του Τερίμ

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε κόντρα στον Αστέρα με τον Λοντίγκιν κάτω από τα δοκάρια και τους Μλαντένοβιτς, Αράο, Γεντβάι και Βαγιαννίδη στην άμυνα. Στη μεσαία γραμμή ξεκίνησαν οι Πέρεθ, Κώτσιρας και Μπερνάρ, ενώ στην επίθεση, φανέλα βασικού είχαν οι Βέρμπιτς, Μαντσίνι και Σπόραρ.

Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης: Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι Πράσινοι μπήκαν… μουδιασμένα στην αναμέτρηση και τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά. Στο 10ο λεπτό ο Σπόραρ επιχείρησε δυνατό σουτ, με τον Γραμματικάκη να αποκρούει, ενώ στο 16’ ο Κώτσιρας έχασε μοναδική ευκαιρία όταν έστειλε τη μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση.

Ένα λεπτό αργότερα ο Μλαντένοβιτς εκτέλεσε, αλλά ο γκολκίπερ του Αστέρα μπλόκαρε, με τον Παναθηναϊκό να χάνει τον Βέρμπιτς στο 27’, αφού ο Σλοβένος έγινε αναγκαστική αλλαγή, μετά από ενοχλήσεις που ένιωσε.

Ο Λοντίγκιν “έσωσε” το Τριφύλλι στο 28’, όταν πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Καλτσά, την ώρα που η κεφαλιά του Σπόραρ πέρασε δίπλα από το δοκάρι στο 38’.

Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Μπερνάρ έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια, ύστερα από εκτέλεση φάουλ.

Στην πρώτη της καλή στιγμή στην “επανάληψη”, η ομάδα του Φατίχ Τερίμ, κατόρθωσε να ανοίξει το σκορ. Ο Αϊτόρ που είχε περάσει στη θέση του Βέρμπιτς, πλάσαρε εύστοχα, μετά από σέντρα του Μαντσίνι και άνοιξε το σκορ για το Τριφύλλι!

Στο 58′, οι Πράσινοι κατάλαβαν πως η ατυχία τους δεν είχε… τελειώσει στον Βέρμπιτς! Ο Σπόραρ σε μία προσπάθειά του να βγει απέναντι από τον Γραμματικάκη, ένιωσε ενοχλήσεις στον οπίσθιο μηριαίο και έπεσε στο έδαφος. Στη θέση του Σλοβένου φορ, πέρασε ο Τσόκαϊ και το ματς μετατράπηκε αυτόματα σε παιχνίδι… ειδικών συνθηκών!

Στη συνέχεια, ο Μπερνάρ κινούνταν ως “9άρι”, με τον Παναθηναϊκό να μην δημιουργεί ευκαιρίες, αλλά και να μην απειλείται. Μάλιστα, στο 75′ οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε δεύτερο γκολ, όταν ο Αϊτόρ σέντραρε και ο Γεντβάι πήρε την κεφαλιά, για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Δεν σημειώθηκε κάποια άλλη σημαντική στιγμή στα εναπομείναντα λεπτά, παρά μόνο η αποβολή του Αλάγκμπε, ο οποίος δέχτηκε δεύτερη κίτρινη στο 90′, ύστερα από τράβηγμα στον Αϊτόρ. Έτσι, ο Αστέρας τελείωσε την αναμέτρηση με 10 παίκτες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης (86’ Ακαϊντίν), Γεντβάι, Αράο, Μλαντένοβιτς, Πέρεθ (86’ Ζέκα), Κώτσιρας, Μπερνάρ (86’ Λημνιός), Βέρμπιτς (27’ Αϊτόρ), Σπόραρ (61’ Τσόκαϊ), Μαντσίνι.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Γραμματικάκης, Γκαρθία, Χριστόπουλος, Τζουκάνοβιτς, Χουχούμης, Αλάγκμπε, Μουνάφο (72’ Γιαμπλόνσκι), Καλτσάς (72’ Μπαρτόλο), Σουρλής (58’ Ζουγλής), Σίτο (46’ Κρέσπι), Μάντζης.