Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα 77-85: Κρίμα για την προσπάθεια (vids)

Ο Παναθηναϊκός χωρίς τους Νεμάνια Νέντοβιτς και Ιωάννη Παπαπέτρου κόντραρε στα ίσια την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ στην 27η αγωνιστική της Euroleague και “λύγισε” στις λεπτομέρειες με 85-77. Αδίκησαν τον εαυτό τους οι Πράσινοι που μπορούσαν να πάρουν τη νίκη. Εντυπωσιακό ντεμπούτο από τον Μάριο Χεζόνια.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Ο Κροάτης ήταν απολαυστικός στην πρώτη του εμφάνιση με τον Παναθηναϊκό και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους και 5 ριμπάουντ. Στους 14 σταμάτησε ο Μπεν Μπέντιλ, ενώ 13 πρόσθεσε ο Ντίνος Μήτογλου.

“Καυτός” Μίροτιτς εκτελούσε από παντού

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τον Χεζόνια στην πεντάδα του, όμως ο πρωταγωνιστής του πρώτου δεκαλέπτου ήταν ο Μίροτιτς. Ο Ισπανός φόργουορντ “βομβάρδισε” από παντού το καλάθι του Τριφυλλιού, ολοκληρώνοντας την περίοδο με 13 πόντους και 3 τρίποντα.  Πρωταγωνιστής για τους Πράσινους ο Μήτογλου.

Οι “μπλαουγκράνα” προηγήθηκαν γρήγορα με 2-7 στο 3′, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει εύκολους πόντους στην επίθεση και με καλάθι και φάουλ του Χεζόνια να ισοφαρίζει σε 9-9 στο 5′. Η συνέχεια ωστόσο άνηκε στον Μίροτιτς, που με δύο συνεχόμενα τρίποντα έστειλε τη διαφορά στους 9 (12-21) στο 8′, για να κλείσει η πρώτη περίοδος με το σκορ στο 17-26.

Ο Χεζόνια τον κράτησε στο παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκό στη δεύτερη περίοδο ανέβασε ρυθμό στην επίθεση χάρη στον Χεζόνια, με τον Κροάτη να ολοκληρώνει το πρώτο ημίχρονο με 12 πόντους και να κρατάει το Τριφύλλι “ζωντανό” στο παιχνίδι. Ωστόσο η αδυναμία των Πράσινων να περιορίσουν τους ψηλούς της Μπαρτσελόνα έκανε τη ζημιά.

Οι παίκτες του Κάτας μείωσαν τη διαφορά στο 13′ στους 4 πόντους (27-31), όμως οι Ισπανοί είχαν άμεσα απάντηση και “τρέχοντας” ένα σερί 5-0 έφεραν στο σκορ και πάλι στο +9 (27-36). Ο Χεζόνια με προσωπικές προσπάθειες κρατούσε τον Παναθηναϊκό στο ματς, με το τρίποντο του Σαντ Ρος στην εκπνοή της περιόδου να στέλνει το Τριφύλλι στα αποδυτήρια στο -8 (39-47).

Δεν έφαγε, αλλά δεν έβαλε…

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός “έσφιξε” την άμυνα του και ανάγκασε την Μπαρτσελόνα να υποπέσει σε 8 λάθη στην τρίτη περίοδο, ωστόσο “κόλλησε” επιθετικά και δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τους μόλις 12 πόντους των Ισπανών, αφού σκόραρε 11.

Οι Πράσινοι μείωσαν σε 41-47 στο 22′, όμως οι “μπλαουγκράνα” με τους Μίροτιτς και Χίγκινς “έτρεξαν” ένα σερί 5-0 και έφεραν και πάλι τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους (41-52) στο 24′. Το Τριφύλλι έκανε ακόμα μία αντεπίθεση φτάνοντας στο -6 (46-52) στο 27′, όμως η Μπαρτσελόνα είχε και πάλι απάντηση, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους Ισπανούς στο προβάδισμα με 50-59.

Πάλεψε μέχρι το τέλος, αλλά αδίκησε τον εαυτό του

Ο Παναθηναϊκός είχε ήδη φέρει το παιχνίδι εκεί που ήθελε. Οι Πράσινοι κράτησαν χαμηλά στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο την Μπαρτσελόνα, όμως τα λάθη στα οποία υπέπεσαν τους στέρησαν την ευκαιρία για μία νίκη απέναντι στην πρωτοπόρο του βαθμολογικού πίνακα.

Το Τριφύλλι μείωσε σε 55-61 στο 33′ και είχε τη δυνατότητα να “ροκανίσει” περισσότερο τη διαφορά, όμως οι κακές επιλογές δεν του επέτρεψαν να πλησιάσει περισσότερο. Οι Ισπανοί εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των παικτών του Κάτας και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 11 πόντους (57-68) στο 35′. Οι Πράσινοι έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια φτάνοντας στο 66-72 στο 38′, όμως και πάλι οι βεβιασμένες επιλογές έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της Μπαρτσελόνα με 77-85.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 39-47, 50-59, 77-85