Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα 89-81:Τίποτα δεν τον σταματά!

Μήνυμα... Final Four έστειλε προς πάσα κατεύθυνση ο Παναθηναϊκός, καθώς κέρδισε στο ΟΑΚΑ τη Μπαρτσελόνα με 89-81.

EUROLEAGUE 2023 - 2024 / ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Μήνυμα… Final Four έστειλε προς πάσα κατεύθυνση ο Παναθηναϊκός, καθώς κέρδισε στο ΟΑΚΑ τη Μπαρτσελόνα με 89-81, αν και βρέθηκε να χάνει με 16 πόντους από τους Καταλανούς! Σπουδαία εμφάνιση από τους Σλούκα, Μήτογλου και Ναν, εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο από το τριφύλλι, τον πρώτο λόγο για τη δεύτερη θέση έχουν οι Πράσινοι!

Η εξέλιξη του αγώνα

Παρά την… ορμή που έδωσε ο κόσμος στους παίκτες του Παναθηναϊκού, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό της στην πρώτη περίοδο, να προηγηθεί ακόμα και με διαφορά οκτώ πόντων (19-11) και να διατηρήσει ένα μικρό προβάδισμα (23-20). Οι Πράσινοι είχαν κύριο εκφραστή των επιθετικών τους προσπαθειών τον Κέντρικ Ναν (9 πόντοι), ενώ οι Καταλανοί “χτύπησαν” κυρίως με τον Βέσελι (7 πόντοι)

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν… καταστροφικό για το Τριφύλλι, καθώς ο Παναθηναϊκός όχι μόνο μπλόκαρε στο επιθετικό κομμάτι, αλλά δεν βρήκε και στις σωστές λύσεις στην άμυνα. Η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε την κακή αγωνιστική εικόνα των Πράσινων, τα λάθη της ομάδας του Αταμάν και την υπεροχή στα ριμπάουντ και έφτασε να προηγείται με διαφορά 16 πόντων (40-24), ενώ έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 12 πόντων (46-34).

Οι Πράσινοι μπήκαν με διαφορετικό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο, έβγαλαν ενέργεια στο παιχνίδι τους, βελτιώθηκαν σημαντικά στο κομμάτι της άμυνας και κατάφεραν όχι μόνο να “ροκανίσουν” τη διαφορά, αλλά να πάρουν και προβάδισμα (56-55) στο 1:55 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και βρέθηκαν να χάνουν με ένα πόντο στο φινάλε του τρίτου δεκάλεπτου (61-60).

Η “πράσινη καταιγίδα”… ξέσπασε στην τελευταία περίοδο. Ο Παναθηναϊκός είχε τον… μαέστρο Σλούκα σε μεγάλη βραδιά, ο Ναν έβαλε σημαντικά καλάθια, οι Μήτογλου και Λεσόρ “σκέπασαν” τα καλάθια και το Τριφύλλι πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (73-68) στα 06:00.

O Παναθηναϊκός πήρε και διατήρησε τα ηνία στο ματς, προκαλώντας εκνευρισμό στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν την κατάσταση στο “καυτό” ΟΑΚΑ!

Το Τριφύλλι έφτασε να προηγείται με +10 (83-73) και να έχει τη διαφορά των οκτώ πόντων που είχε ηττηθεί στο πρώτο ματς, ωστόσο τα διαιτητικά λάθη στο τέλος του στέρησαν αυτή τη δυνατότητα και το τελικό 89-81 επιβεβαίωσε την ανοδική πορεία των Πράσινων στο δρόμο για το Βερολίνο.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 34-46, 60-61, 89-81