Παναθηναϊκός – Μπεσίκτας 62-71: “Πλήρωσε” το… black out της τρίτης περιόδου

Ο Παναθηναϊκός “πλήρωσε” το… black out της τρίτης περίοδου κόντρα στη Μπεσίκτας και εν τέλει, γνώρισε την ήττα (62-71) από την τουρκική ομάδα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός απέναντι στη Μπεσίκτας, όμως “πλήρωσε” ένα κακό πρόσωπο στο τρίτο δεκάλεπτο και ηττήθηκε για πρώτη φορά στο φετινό Euro Cup γυναικών.

Με αυτό το αποτέλεσμα, το Τριφύλλι υποχώρησε στο 2-1 και πλέον ισοβαθμεί με Μπεσίκτας και Μέχελεν. Πρώτη σκόρερ για τις Πράσινες στο παιχνίδι με τη Μπεσίκτας, ήταν η Τζόουνς με 22 πόντους, ενώ η Σταμολάμπρου συμπλήρωσε άλλους 13. Από την άλλη, κορυφαία των φιλοξενούμενων ήταν η Έβανς, η οποία πέτυχε 30 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και κατάφερε να φτάσει στο +10 (14-4) στο 7’. Παρόλα αυτά, η Μπεσίκτας μείωσε και με ένα σερί 10-2, η τουρκική ομάδα ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο -2 (16-14).

Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν (20-20 στο 14’) και πέρασαν και μπροστά στο σκορ (30-31), με το τρίποντο της Έβανς στο 18’. Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα που είχε στην πρώτη περίοδο και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με τον φωτεινό πίνακα να αναγράφει 34-38.

Το Τριφύλλι “χάθηκε” στο τρίτο δεκάλεπτο και “πλήρωσε” το “μπλακ άουτ”. Η Μπεσίκτας προηγήθηκε με 14 (36-50) στο 24’ και εν τέλει ο Παναθηναϊκός έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο -12 (44-56).

Στην τελευταία περίοδο, οι Πράσινες “πάλεψαν” για την ανατροπή, πλησίασαν στο 39′ (59-63), ωστόσο δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 34-38, 44-56, 62-71.