Παναθηναϊκός-Χίος 11-7: Με το… δεξί στην επιστροφή στην Α1!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Χίου με 11-7 στο κολυμβητήριο του Γουδιού επιστρέφοντας στη μεγάλη κατηγορία με νίκη! Οι αθλητές του Μιχάλη Λαζαρίδη είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και δίκαια έφτασαν στην πρώτη νίκη της σεζόν. Οι οπαδοί του Τριφυλλιού βρέθηκαν στις κερκίδες και αποθέωσαν τους πολίστες του Παναθηναϊκού, δημιουργώντας μία εξαιρετική ατμόσφαιρα.

Το «τριφύλλι» με 2 τέρματα από τον αρχηγό Κουρλιάφτη και 1 του Ξενάκη βρέθηκε να προηγείται στο σκορ στο πρώτο οκτάλεπτο με 3-2.

Ο ΠΑΟ στο δεύτερο οκτάλεπτο με την πολύ καλή του άμυνα κατάφερε να κρατήσει τη Χίο χωρίς σκορ, ενώ ο ίδιος σημείωσε 2 τέρματα αυξάνοντας τη διαφορά στα 3 (5-2) στο ημίχρονο.

Στη συνέχεια, οι Χιώτες αντεπιτέθηκαν και σε λίγο χρονικό διάστημα κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια (5-5) στα μισά του τρίτου οκταλέπτου. Οι «πράσινοι» όμως απάντησαν στους φιλοξενούμενους με 2 συνεχόμενα τέρματα. Η τρίτη περίοδος, η οποία ήταν και η πιο παραγωγική ολοκληρώθηκε με 8-6 υπέρ του ΠΑΟ.

Στην τελευταία περίοδο, οι αθλητές του κόουτς Λαζαρίδη διεύρυναν τη διαφορά στα 4 τέρματα (11-7) και πήραν μια σημαντική νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Ξενάκης με 3 τέρματα.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-0, 3-4, 3-1

Παναθηναϊκός (Λαζαρίδης): Ξενάκης (3), Δανούρδης, Καρακάσης, Πανταζόπουλος (1), Παπαδημητρίου (1), Ρομπόπουλος, Γαβαλάς, Χατζηστεφάνου (2), Κουρλιάφτης (2), Βέκκος (2), Παπαβασιλείου, Εγνατιάδης, Σιαμάς Π., Σιαμάς Χ., Τριχάς.

ΝΟ Χίου (Ντόσκας): Χόλαντ, Καρακούρος Ι., Καρακούρος Μ., Μιμίδης, Γδύσης, Παππάς Κ. (1), Κόλλιας, Χριστοφορίδης (1), Κανδίογλου, Μαξίμοβιτς (3), Μαρουλάς, Καλαργυρός (1), Αμπάζης, Παππάς Α., Γαβαλάς (1).