Παναθηναϊκός: Διατήρησε το αήττητο σερί η ομάδα Νέων και στη Θεσσαλονίκη

Παναθηναϊκός

Το εντυπωσιακό αήττητο σερί της Κ19 του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε στη Θεσσαλονίκη, καθώς οι Πράσινοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 3-3 με τον Άρη σε εξ αναβολής παιχνίδι για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League K19. Η ομάδα του Ανδρέα Ντρένοβα διεύρυνε το αήττητο σερί της σε συνολικά επτά ματς ,καθώς αγνοεί την ήττα από τις 21 Οκτωβρίου 2023!

Το Τριφύλλι αιφνιδιάστηκε στο ξεκίνημα του αγώνα και βρέθηκε να χάνει με 2-0 από νωρίς με γκολ του Καραμανλή (10′) και του Αμπεριάδη (17′). Στο 40′, έπειτα από ατομική προσπάθεια και πάσα του Σπαθάρη, ο Λάζαρης εκτέλεσε από το ύψος το πέναλτι μειώνοντας σε 2-1.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Παναθηναϊκό να πιέζει, όμως κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Άρης πέτυχε και τρίτο γκολ για το 3-1 στο 67′ με τον Αλμυρά έπειτα από αντεπίθεση.

Παρά τη νέα ψυχρολουσία οι Πράσινοι έβγαλαν αντίδραση και κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στο γήπεδο στο τελευταίο 20λεπτο φτάνοντας εν τέλει στην ισοφάριση. Στο 76′ ο Γεωργουλάκης πήρε μια μεγάλη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Άρη κι έκανε το γύρισμα προς τον Σπαθάρη, ο οποίος με πλασέ μείωσε σε 3-2 σκοράροντας για έβδομη φορά στο πρωτάθλημα.

Η ασφυκτική πίεση του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στο 85′ ο Λάζαρης ήταν εύστοχος στο τετ α τετ για το τελικό 3-3 φτάνοντας τα έντεκα γκολ στη σεζόν. Μάλιστα, το Τριφύλλι θα μπορούσε να έχει φύγει με τη νίκη στις καθυστερήσεις αλλά ο Νότας είχε σουτ στο δοκάρι (91′).

Πέραν των δύο γκολ που πέτυχαν οι Πράσινοι στο β’ ημίχρονο, είχαν επίσης άλλο ένα δοκάρι με τον Τακεσιάν (70′) αλλά και τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες με Συμεωνίδη (60′), Σπαθάρη (73′), Μπρέγκου (80′) και Λάζαρη (90′). Ο Άρης έπαιζε με παίκτη λιγότερο απ’ το 70′ λόγω αποβολής του Πείτση.

Άρης: Καράι, Παπακωνσταντίνου, Βέργας (60’ Αλμύρας), Πείτσης, Καλτσάς, Μεμέτογλου, Αμπεριάδης, Χατζόπουλος (89’ Χατζόπουλος Ι.), Καραμανλής (80’ Μπεκιαρίδης), Σεβαστίδης, Σταυρόπουλος.

Παναθηναϊκός: Καρακασίδης, Τσεβάς (68′ Κοκκάκης), Διαμαντής (46′ Νότας), Νικολετόπουλος, Λιναρδάκης, Βαγιαννίδης (55′ Λιατίφης), Μπρέγκου, Σπαθάρης, Ναλιτζής (68′ Γεωργουλάκης), Συμεωνίδης (68′ Τακεσιάν), Λάζαρης.

Πηγή: pao.gr