Παναθηναϊκός Β: Ήττα από την Καλλιθέα

Την ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός Β΄με 3-0 από την Athens Kallithea στο «Ελ Πάσο».

Παναθηναϊκός
SUPERLEAGUE-2 / 2023-2024 / ΚΑΛΛΙΘΕΑ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ Β (KLODIAN LATO / EUROKINISSI)

Την ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός Β΄με 3-0 από την Athens Kallithea στο «Ελ Πάσο». Η δεύτερη ομάδα του τριφυλλιού έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές από το 21ο λεπτό της αναμέτρησης. Παράλληλα το δεύτερο γκολ της Athens Kallithea θα έπρεπε να ακυρωθεί, καθώς ο Λουκίνας στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με το χέρι, ωστόσο ούτε ο διαιτητής Μπουρουζίκας ούτε οι βοηθοί του είδαν την παράβαση.

Το ματς στα πρώτα του λεπτά ήταν ισορροπημένο με τους γηπεδούχους να έχουν την πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση στο 9ο λεπτό, με τον Λίλο να αποκρούει το σουτ του Ντεμέτριους. Δώδεκα λεπτά αργότερα, ο Παναθηναϊκός Β΄ έμεινε με 10 παίκτες λόγω της δεύτερης κίτρινης του Τουρκοχωρίτη.

Στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με σουτ του Κυνηγόπουλου. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Athens Kallithea διπλασίασε τα τέρματά της, με γκολ του Λουκίνα, ο οποίος έστειλε την μπάλα με το χέρι στα δίχτυα της εστίας του Λίλο, αλλά ο διαιτητής Μπουρουζίκας έδειξε κανονικά τη σέντρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το τριφύλλι ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 69ο λεπτό έφτασε κοντά στο να σκοράρει, αλλά το σουτ του Φουρτάδο έξω από την περιοχή πέρασε άουτ. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός Β΄ είχε κάποιες καλές προϋποθέσεις, αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις. Στην τελευταία ουσιαστικά φάση του αγώνα οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Βασιλόγιαννη να σκοράρει από κοντά.

Athens Kallithea (A. Βοσνιάδης): Κότσαρης, Μεχίας, Τσιβελεκίδης ( 84΄Βλάχος), Μανθάτης, Μπολούλης, Ματίγια, Ρομαό (79΄ Τόρες), Κυνηγόπουλος, Βασιλόγιαννης, Ντεμέτριους (67΄ Τσιντώνης), Λουκίνας (67΄Νεκούλ).

Παναθηναϊκός Β΄(Σ. Αντωνίου): Λίλο, Σιδεράς, Φικάι, Βουτσάς (78΄Φρόκου), Φουρτάδο (78΄ Μπιλάλ), Κυριόπουλος ( 84΄Κάτρης), Κρυπαράκος, Προδρομίτης, Σαρδέλης (46΄ Λάμψιας), Τουρκοχωρίτης, Καραμπάς (68΄ Αθανασακόπουλος)

Πηγή: pao.gr