Παναθηναϊκός – Ερυθρός Αστέρας 79-73: Βασίλης Καββαδάς… να τον πιεις στο ποτήρι

Με κορυφαίο τον Βασίλη Καββαδά, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα με 79-73 στο «θρίλερ» του Κλειστού των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Παρά τις αρετές απουσίες, τα προβλήματα, ο Παναθηναϊκός είχε έναν απρόσμενο ήρωα και ψυχωμένος επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα στο Ολυμπιακό Στάδιο με 79-73.

Η νίκη αυτή ανεβάζει τον Παναθηναϊκό στη 16η θέση της κατάταξης (εκεί που βρίσκεται η Μπασκόνια) με ρεκόρ 7-17.

Οι Σέρβοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, με τον Χόλινς να πετυχαίνει δύο συνεχόμενα τρίποντα, και να παίρνουν μικρή διαφορά από τα πρώτα λεπτά (2-8, 5-10). Με Κασελάκη και Έβανς, οι «Πράσινοι» μείωσαν στον πόντο (9-10), αλλά ο Ερυθρός Αστέρας διατήρησε το προβάδισμά του ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (17-23).

Οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Ντόμπριτς έφτασαν τη διαφορά στους 9 πόντους (17-26), με τον Παναθηναϊκό να πλησιάζει στον πόντο (27-28) με συνεχόμενους πόντους του Καββαδά και Μέικον, ενώ το τρίποντο του Ματζούκα έφερε το ματς σε ισορροπία (30-30).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 34-34, με τους «πράσινους» να παίρνουν το προβάδισμα στο ημίχρονο χάρη σε τρομερό τρίποντο του Νέντοβιτς σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου (42-41).

Οι Σέρβοι πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και με τους Χόλινς και Ουόλτερες «έχτισαν» ένα σερί 4-15 και έφτασαν τη διαφορά στους εννιά (46-55). Ο Παναθηναϊκός έκανε αντεπίθεση διαρκείας και με ένα σερί 9-0 πήρε το προβάδισμα (59-57), ωστόσο οι Σέρβοι έφεραν το παιχνίδι και πάλι στα ίσα στο τέλος της περιόδου (59-59).

Στο ίδιο έργο θεατές και στην τελευταία περίοδο, με τους παίκτες του Πρίφτη ωστόσο να μπαίνουν πολύ πιο δυναμικά και να παίρνουν το προβάδισμα (65-62). Οι Σέρβοι ισοφάρισαν ξανά (67-67)! Ο Σαντ-Ρος με κομβικό τρίποντο έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό (71-69), ο οποίος έφτασε στη νίκη με 79-73, με πόντους στη συνέχεια από Καββαδά και Έβανς.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 42-41, 59-59, 79-73.