Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 91-87: Ο Νέντοβιτς έστειλε τους Τούρκους στην “κόλαση” στο “φλεγόμενο” ΟΑΚΑ!

Ο πιο ψυχωμένος Παναθηναϊκός των τελευταίων ετών γύρισε “τούμπα” το παιχνίδι κόντρα στη Φενέρμπαχτσε, παρότι βρέθηκε να χάνει με 82-78 στα 40″ πριν τη λήξη και πήρε μία μεγάλη νίκη με 91-87 χάρη στον απίστευτο Νεμάνια Νέντοβιτς!

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Ο Σέρβος γκαρντ ήταν ο απόλυτο πρωταγωνιστής για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, αφού ειδικά στο δεύτερο μέρος έκανε τα πάντα στο παρκέ, ολοκληρώνοντας το ματς με 20 πόντους, 3 ασίστ, απίθανες άμυνες 20 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Άξιοι συμπαραστάτες οι Ιωάννης Παπαπέτρου, με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και ένα κλέψιμο, Ντάριλ Μέικον, με 13 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ και Οκάρο Ουάιτ με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, “αγγίζοντας” το double double.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Παναθηναϊκός μπήκε με ενέργεια και όρεξη στο παρκέ, έτοιμος να κυνηγήσει κάθε μπάλα και κατοχή, με τους Πράσινους να έχουν στο τέλος της πρώτης περιόδου ήδη 8 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα 3 επιθετικά, αλλά και 3 λάθη που έδωσαν εύκολους πόντους στη Φενέρμπαχτσε, που είχε πρώτους σκόρερ τους Νάντο Ντε Κολό και Πιέρια Χένρι από 6 πόντους.

Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 2-5 στο 2′, για να απαντήσει το Τριφύλλι και να περάσει μπροστά με 6-5 στο 4′ και 10-8 στο 5′. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτης πήραν διαφορά 5 πόντων (13-8) στο 7′, όμως η Φενέρ “‘έτρεξε” ένα σερί 6-0 και μετέτρεψε το σκορ σε 13-14 στο 8′, για να ολοκληρωθεί με 20-21.

Και στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός συνέχισε να κάνει “θραύση” στα επιθετικά ριμπάουντ, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με 8, τομέας που τον κράτησε μέσα στο παιχνίδι, παρά το κακό ποσοστό που είχαν οι Πράσινοι στο τρίποντο, με μόλις 5/17 και 29,4% , αλλά την εντυπωσιακή επίδοση της Φενέρ μέσα από τη ρακέτα, έχοντας 12/17 και 70,6%. Πρωταγωνιστής τους νταμπλούχους Ελλάδας ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 11 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Η τουρκική ομάδα προηγήθηκε με 20-26 στο 12′, αλλά το Τριφύλλι χάρη στις ανανεώσεις των επιθέσεών του έβρισκε εύκολα πόντους, μετατρέποντας το σκορ σε 31-32 στο 15΄ και χάνοντας την ευκαιρία σε δύο επιθέσεις να πάρει κεφάλι στο ματς. Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς άνοιξαν και πάλι τη διαφορά στο +9 (36-45) στο 18, όμως ο Παναθηναϊκός “έτρεξε” ένα σερί 9-1 στα τελευταία δύο λεπτά και πήγε στα αποδυτήρια μόλις με έναν πόντο πίσω στο σκορ.

Στην τρίτη περίοδο οι Ντε Κολό (16 π.) και Βέσελι (12 π.) έκαναν τη “ζημιά” για τους Πράσινους, οι οποίο έχασαν τη συγκέντρωσή τους, “κόλλησαν” στην επίθεση, με τη Φενέρ να ισορροπεί τη διαφορά στα επιθετικά ριμπάουντ, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με 6, την ίδια στιγμή που οι νταμπλούχοι Ελλάδας είχαν μείνει στα 8, αλλά τον Παναθηναϊκό να παραμένει στο παιχνίδι χάρη στην καλή άμυνα και ένα επιθετικό ξέσπασμα το τέλος της περιόδου.

Η Φενέρ προηγήθηκε με 49-55 στο 25′, όμως το Τριφύλλι μείωσε σε 56-57 στο 27′, “τρέχοντας” σερί 7-2, με τους Τούρκους ωστόσο να απαντάνε με δικό τους 7-0 και να στέλνουν και πάλι το ματς στο +8 (56-64) στο 28′, αλλά ένα επιθετικό ξέσπασμα των Πράσινων στα τελευταία δύο λεπτά να οδηγεί στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 64-67 υπέρ της Φενέρ.

H τελευταία περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στον Νέντοβιτς. Ο Σέρβος γκαρντ ήταν όλος ο Παναθηναϊκός στα κρίσιμα λεπτά, κάνοντας τ πάντα στο παρκέ και σηκώνοντας το ΟΑΚΑ στο πόδι για χάρη του.

Οι Πράσινοι βρέθηκαν να χάνουν με 68-74 στο 35′, με το Τριφύλλι να μειώνει σε 73-74 στο 37′ και να περνάει μπροστά με 77-76 στο 37 και 82-79 στο 38’. Ο Βέσελι όμως βρήκε προσωπικούς πόντους μέσα από τη ρακέτα, με την τουρκική ομάδα να προηγείται με 82-87 στα 40″ πριν τη λήξη του ματς, χάρη σε σερί 8-0, αλλά τον Νέντοβιτς να έχει άλλη άποψη.

Ο Σέρβος γκαρντ κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ και μείωσε σε 86-87 στα 36″ πριν το τέλος, η Φενέρ αστόχησε και ο Νέντοβιτς με νέο αντιαθλητικό έγραψε το 88-87. Το “κερασάκι” στην τούρτα έβαλε ο Παπαπέτρου, που με τρεις βολές διαμόρφωσε το τελικό 91-87.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 45-46, 64-67, 91-87