Παναθηναϊκός – Φόλενταμ 2-1: Βαγιαννίδη ήσουν τρέλα!

Η εντυπωσιακή εμφάνιση του Γιώργου Βαγιαννίδη, η διάθεση που έδειξαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού και ο καλός αγωνιστικός ρυθμός του Τριφυλλιού ήταν όσα έμειναν από το νικηφόρο εντός έδρας φιλικό παιχνίδι των Πράσινων με αντίπαλο τη Φόλενταμ, στο οποίο επικράτησαν με 2-1. Οι Κουρμπέλης και Καρλίτος σημείωσαν τα γκολ του Παναθηναϊκού.

Ο Βαγιαννίδης ήταν όλα τα… λεφτά, καθώς εντυπωσίασε στο ρόλο του δεξιού εξτρέμ, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην άμυνα της ολλανδικής ομάδας. Με ποιότητα, σωστές επιλογές στο παιχνίδι του, “φαρμακερές” σέντρες και μπόλικο ταλέντο, ο νεαρός ταλαντούχος παίκτης… αναστάτωσε ευχάριστα τους φιλάθλους του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο.

Με τους Παλάσιος, Αϊτόρ και Χουάνκαρ να απουσιάζουν λόγω ίωσης, ο Γιοβάνοβιτς δοκίμασε το εναλλακτικό του πλάνο και είδε τον Παναθηναϊκό να έχει θετική εικόνα σε μεγάλο διάστημα του αγώνα, ενώ ο Σέρβος τεχνικός έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όσους παίκτες είχε στη διάθεση του.

Μοναδικό αρνητικό σημείο του αγώνα η αναγκαστική αλλαγή του Ιωαννίδη, ο οποίος αισθάνθηκε αδιαθεσία στο πρώτο ημίχρονο.

Έλαμψε το “άστρο” του Βαγιαννίδη

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν… μαγική, με πρωταγωνιστή τον Βαγιαννίδη στο 8ο λεπτό. Ο ταλαντούχος παίκτης πήρε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή, πέρασε τους πάντες, έφτασε στην αντίπαλη περιοχή με κίνηση στον άξονα και έκανε το πλασέ με τον Στάνκοβιτς να διώχνει δύσκολα!

Στο 12ο λεπτό και μετά από εξαιρετική σέντρα του Βαγιαννίδη για τον Καμπετσή, ο Αλεξανδρόπουλος πήρε το ριμπάουντ και έκανε την κεφαλιά, ωστόσο μπλόκαρε τη μπάλα ο τερματοφύλακας της Φόλενταμ.

Ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο, Γιώργος Βαγιαννίδης ήταν αυτός που κέρδισε πέναλτι για τους Πράσινους στο 33ο λεπτό. Μετά από όμορφη ενέργεια, πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο, ο οποίος τον ανέτρεψε στη μεγάλη περιοχή. Ο Κουρμπέλης ανέλαβε την εκτέλεση πέναλτι και στο 34ο λεπτό ο αρχηγός του Παναθηναϊκού άνοιξε το σκορ στη Λεωφόρο.

Άλλη μια σημαντική ευκαιρία δημιούργησαν οι Πράσινοι στο 40ο λεπτό. Μετά από σέντρα του Βαγιαννίδη, οι Ολλανδοί δεν μπόρεσαν να διώξουν σωστά τη μπάλα και ο Καρλίτος με σουτ από πλάγια θέση δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ στο 44ο λεπτό και μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Καμπετσής έκανε τη γυριστή κεφαλιά και η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι της Φόλενταμ.

Με διάθεση και ενέργεια

Κεφάτοι ήταν οι Πράσινοι και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Βαγιαννίδη να συνεχίζει το προσωπικό του σόου. Ο νεαρός παίκτης του Τριφυλλιού έβγαλε απίθανη κάθετη πάσα στον αμαρκάριστο Καμπετσή στο 48ο λεπτό, όμως ο τελευταίος δίστασε να κάνει τελική προσπάθεια και τελικά μπλέχτηκε στην άμυνα της Φόλενταμ. Στην επόμενη φάση ο Γκάνεα απείλησε με σουτ, ενώ στο 55ο λεπτό ο Καμπετσής έχασε την ευκαιρία του ματς. Μετά από επαναφορά της μπάλας από τον Λοντίγκιν, ο επιθετικός του Τριφυλλιού βρέθηκε μόνος του και έκανε το πλασέ σε κενή εστία, ωστόσο τον πρόλαβε η άμυνα της Φόλενταμ.

Στη μοναδική στιγμή που απείλησαν, οι Ολλανδοί κατάφεραν να σκοράρουν! στο 58ο λεπτό, ο Ελ Καντιρί έκανε το σόλο και με δυνατό σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παναθηναϊκού για το 1-1.

Στο 71ο λεπτό ο Καρλίτος απείλησε με σουτ και στο 76′ με ένα εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή, έκανε το 2-1 για τον Παναθηναϊκό! Ο Ισπανός βρήκε λίγο χώρο, έκανε την προσπάθεια και άφησε… άγαλμα τον τερματοφύλακα της Φόλενταμ.

Μετά από λάθος πάσα του Μπρινιόλι στο 78ο λεπτό, οι Ολλανδοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, ενώ έφτασαν κοντά στο γκολ και στο 79ο λεπτό με το σουτ του Ζέφουκ.

Στο 88ο λεπτό ο Κρυπαράκος έκανε την ατομική προσπάθεια και το σουτ και είδε τον Στάνκοβιτς να πέφτει στη γωνία του και να διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ, ενώ στο 93ο λεπτό οι Πράσινοι έχασαν τριπλή ευκαιρία με τους Κρυπαράκο, Ηλιάδη και Σαρδέλη!

Παναθηναϊκός: Λοντίγκιν (61′ Μπρινιόλι), Κώτσιρας (61′ Σαρδέλης), Σχένκεφελντ (46′ Σάρλια), Μάγκνουσον (46′ Πούγγουρας), Γκάνεα (78′ Σάντσες), Κουρμπέλης (61′ Φρόκου), Αλεξανδρόπουλος (61′ Πέρεθ), Τσέριν (78′ Ηλιάδης), Βαγιαννίδης (78′ Σιδεράς), Καμπετσής (78′ Κρυπαράκος), Ιωαννίδης (32′ Καρλίτος)

Φόλενταμ: Στάνκοβιτς, Πλατ (75′ Οριστάνιο), Μιράνι, Έλμπερσε, Μούρεν (71′ Μπλόμεσταϊν), Μπ. Ούλντ – Σικ (46′ Ελ Καντιρί), Οριστάνιο (46′ Μίγκεμ), Αντονούτσι (71′ Γκουστάβο), Μπεναμάρ (71′ Ζέφουκ), Βα. Ούλντ – Σικ (19′ Ναζίχ).