Παναθηναϊκός – Ηρακλής 106-74:”Έτρεξε” με… 100 πριν τον Ερυθρό Αστέρα (vid)

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε μόνο στη δεύτερη περίοδο κόντρα στον Ηρακλή και πήρε τη νίκη με 106-74 στο ΟΑΚΑ για την 9η αγωνιστική της Basket League. Οι Πράσινοι έκαναν το 7/7 στο ελληνικό πρωτάθλημα και πλέον στρέφουν το βλέμμα τους στην εκτός έδρας αναμέτρηση της Τετάρτης (30/12) κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Πρώτος σκόρερ για το Τριφύλλι ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης, που πέτυχε double-double με 20 πόντους και το απίστευτο 10/11 δίποντα και 11 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησαν οι Νέμανια Νέντοβιτς με 17 και Ιωάννης Παπαπέτρου με 15. Πολύ καλή παρουσία και από τους Ντίνο Μήτογλου (15 π.) και Γιώργο Καλαϊτζάκη (11 π.).Εκτός έμειναν οι Μπεν Μπέντιλ, Ζακ Όγκαστ και ο Λευτέρης Μαντζούκας που δεν έχει ακόμα δελτίο και δικαίωμα συμμετοχής στην Ελλάδα.

Το ματς

Νέντοβιτς και επίθεση “φωτιά”

Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός στην επίθεση, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με 31 πόντους στο ενεργητικό του.  Οι Πράσινοι πήραν από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ και προηγήθηκαν με 11-7 στο 4′, συνεχίζοντας να αυξάνουν τη διαφορά σε 17-11 στο 6′.

Πρωταγωνιστές οι Νέντοβιτς και Παπαπέτρου που πέτυχαν στην πρώτη περίοδο 9 και 8 πόντους αντίστοιχα, με το Τριφύλλι να φτάνει με σερί 7-0 στο 19-11 στο 7′. Ο Ηρακλής κατάφερε να μειώσει σε 23-19 με ένα επιμέρους 0-4 στο 8′, όμως ο αρχηγός των Πράσινων με καλάθι και φάουλ στην εκπνοή του δεκαλέπτου έστειλε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (31-22).

Δεκάλεπτο… “καταστροφή”

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός δεν θύμισε τίποτα την ομάδα του πρώτου δεκαλέπτου. Οι Πράσινοι χαλάρωσαν, βγήκαν εκτός ρυθμού και επέτρεψαν στον Ηρακλή να επιστρέψει στο παιχνίδι. Το Τριφύλλι στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου πήρε διψήφια διαφορά, προηγούμενο με 46-33 στο 6′, όμως στη συνέχεια “κόλλησε”.

Οι παίκτες του Καλυβά πίεσαν τον Παναθηναϊκό, αναγκάζοντας τους Πράσινους σε πολλά σε λάθη και κατάφεραν να “ροκανίσουν” τη διαφορά (46-41 στο 7′). Μάλιστα ο Γηραιός πέρασε μπροστά και πρώτη φορά μετά το 2-5 του πρώτου δεκαλέπτου με 48-49, με το Τριφύλλι να απαντάει άμεσα και να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με 52-49.

“Κατσάδα” στο ημίχρονο και Παναθηναϊκός “οδοστρωτήρας”

Ο Βόβορας ήταν έξαλλος με την εικόνα των παικτών του στο ημίχρονο, με την ένταση της φωνής να έχει ανέβει αισθητά πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια. Οι Πράσινοι αφυπνίστηκαν από τον τεχνικό του Παναθηναϊκού και στην τρίτη περίοδο ουσιαστικά “καθάρισαν” στο ματς κάνοντας ένα επιμέρους 31-15.

Το Τριφύλλι έστειλε γρήγορα τη διαφορά και πάλι πάνω από τους 10 πόντων, ενώ στο 27′ προηγήθηκε για πρώτη φορά με +16 (75-59), με το πόδι να μένει πατημένο στο “γκάζι” και τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο +24 (83-59) στο 29′, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με τους Πράσινους στο 83-64.

Τυπική διαδικασία και… 100αρα

Το τελευταία δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία για τις δύο ομάδες, με το μοναδικό ζητούμενο αν οι Πράσινοι θα καταφέρουν να φτάσουν τους 100 πόντους. Ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε για πρώτη φορά το φράγμα του τριψήφιου σκορ, κλείνοντας τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στην Ελλάδα για το 2020.

Ο Ηρακλής μείωσε στις αρχές της περιόδου σε 85-68 στο 33′, όμως οι φωνές του Βόβορα έκαναν τους Πράσινους να ανεβάσουν και πάλι ταχύτητα. Ο Έλληνας προπονητής απέσυρε τα “βαριά” χαρτιά από το παρκέ, τεστάροντας την ετοιμότητα όλων των παικτών που είχε στη διάθεσή του, με τη διαφορά να επιστρέφει και πάλι πάνω από τους 20 (90-68 στο 35΄), για κλείσει το ματς με την πρώτη “100αρα” τη χρονιάς και το τελικό 106-74.

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 52-49, 83-64, 106-74.