Παναθηναϊκός – Κολοσσός 87-80: Το έκανε… ντέρμπι αλλά πήρε την πρόκριση και τώρα… Ολυμπιακός

Ο Παναθηναϊκός που έδειξε ένα πολύ σοβαρό πρόσωπο κόντρα στον Κολοσσό για τρία δεκάλεπτα, “χαλάρωσε” υπερβολικά στην τελική ευθεία του αγώνα και έβαλε δύσκολα στον εαυτό του, ωστόσο επικράτησε 87-80 και πήρε το “εισιτήριο” για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος, εκεί που θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Οι Πράσινοι επιβεβαίωσαν για περίπου 30 λεπτά τον τίτλο του φαβορί. Ξεκίνησαν το ματς με ένα 10-0, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την ομάδα του Ράντονιτς να προηγείται με 17 (27-10), διαφορά που έμεινε σχεδόν στα ίδια επίπεδα, στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Ωστόσο, το Τριφύλλι “χαλάρωσε” πάρα πολύ και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα της Ρόδου να φέρει την διαφορά μέχρι και στο -4 (82-78), στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 87-80 του Κολοσσού και πήρε το εισιτήριο για τους “4” του Κυπέλλου, εκεί που θα βρει στον… δρόμο του τον Ολυμπιακό.

Πρώτος σκόρερ για τους Πράσινους, ο Γιώργος Παπαγιάννης με 16 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Λι και Μπέικον με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό (18/02, 19:15) στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, ψάχνοντας νίκη που θα τον στείλει στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Τα Δεκάλεπτα: 27-10, 52-33, 71-49, 87-80.