Παναθηναϊκός – Ναντ 1-3: Την “κοίταξε” στα… μάτια και έπεσε μαχόμενος

Ο Παναθηναϊκός "πάλεψε", αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στη Ναντ.

Ο Παναθηναϊκός “πάλεψε” κόντρα στη Ναντ, ωστόσο οι Γαλλίδες, που είναι αήττητες σε Ευρώπη και εγχώριες διοργανώσεις τη φετινή σεζόν, επικράτησαν με 3-1 σετ στο κλειστό του Μετς.

Με αυτό τον τρόπο, οι φιλοξενούμενες πήραν προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Challenge Cup, με το Τριφύλλι να έχει πολύ δύσκολο έργο στην ρεβάνς που θα διεξαχθεί στη Γαλλία, αφού πλέον ψάχνει καθαρή νίκη και επικράτηση στο χρυσό σετ.

Στο πρώτο σετ, οι Πράσινες ξεκίνησαν καλά και βρέθηκαν να προηγούνται 8-5, όμως η Ναντ επέστρεψε έφτασε στο +4 (15-19) και προηγήθηκε στα σετ (21-25).

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ήταν εξαιρετική στη συνέχεια και μετά από “θρίλερ”, ισοφάρισε σε 1-1 (27-25). Παρόλα αυτά, τα πολλά λάθη στο τρίτο σετ, οδήγησαν στο 2-1 των Γαλλίδων. Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο τέταρτο σετ, με την Ναντ να φτάνει αρχικά σε νταμπλ σκορ (7-14) και εν τέλει να παίρνει τη νίκη με 25-21.

Τα σετ: 21-25, 27-25, 21-25, 21-25.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ), Καρκάσες 8 (8/35 επ., 19% υπ. – 6% άριστες), Άτκινσον 17 (16/50 επ., 1 άσσος), Γκρότους 11 (11/23 επ., 88% υπ. – 50% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Σάμανταν 12 (10/14 επ., 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 42% υπ. – 14% άριστες), Μπελιά (λ, 46% υπ. – 15% άριστες), Φουμάκη 1 (1 άσσος), Μεταξά, Γενιτσαρίδη 1 (1/3 επ., 43% υπ. – 29% άριστες).

ΝΑΝΤ (Όσκαρ Ερνάντεζ): Κιν 16 (13/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιάσπερ 7 (7/28 επ., 78% υπ. – 30% άριστες), Ροτάρ 14 (11/31 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 55% υπ. – 16% άριστες), Μιμς 21 (18/53 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κούρταγκιτς 17 (11/17 επ., 6 μπλοκ), Καράσοφ / Τζιαρντίνο (λ, 74% υπ. – 53% άριστες), Ρακοτοζάφι, Ρεσπό, Ντόι.