Παναθηναϊκός – ΟΦΗ 1-1: Έτσι δεν ΠΑΟ για πρωτάθλημα

Με γκολ του Ιωαννίδη στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον ΟΦΗ στη Λεωφόρο, διατήρησε το αήττητο στο φετινό πρωτάθλημα, αλλά έχασε άλλους δύο σημαντικούς βαθμούς στην “κούρσα” τίτλου.

Με δέκα παίκτες αγωνιζόταν από το 8ο λεπτό ο ΟΦΗ, οι Πράσινοι δεν εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική τους υπεροχή και προβλημάτισαν με την απόδοση τους. Απίθανες καθυστερήσεις στο δεύτερο μέρος από τους Κρητικούς, νευρικότητα και άγχος έβγαλαν οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς στο γήπεδο, συντηρητική τακτική προσέγγιση και άτολμες κινήσεις από τον Γιοβάνοβιτς.

Το πλάνο του Γιοβάνοβιτς

“Πιστός” στο σχηματισμό 1-4-3-3 παρέμεινε ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς και στο εντός έδρας παιχνίδι του Παναθηναϊκού με τον ΟΦΗ.

Ο Μπρινιόλι υπερασπίστηκε την εστία των Πράσινων, στην άμυνα αγωνίστηκαν οι Χουάνκαρ (αριστερά), Μάγκνουσον, Σχένκεφελντ, Κώτσιρας, ενώ “εξάρι” ήταν ο Πέρεθ και λίγο πιο μπροστά του οι Τσέριν και Κουρμπέλης. Στην αριστερή πτέρυγα της επίθεσης βρέθηκε ο Μπερνάρ, στη δεξιά ο Βέρμπιτς και στην κορυφή ο Σπόραρ.

Το παιχνίδι

Με τους καλύτερους οιωνούς άρχισε το παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό, καθώς οι Πράσινοι απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα από το 8ο λεπτό. Ο Σπόραρ κέρδισε το φάουλ από τον Γιοχού έξω από την περιοχή και μετά από εξέταση της φάσης στο VAR, ο παίκτης του ΟΦΗ αποβλήθηκε καθώς ο Σλοβένος φορ του Παναθηναϊκού ήταν σε προφανή θέση για γκολ.

Στο 12ο λεπτό ο Μάγκνουσον απείλησε με εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 15ο λεπτό οι Πράσινοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία για να σκοράρουν. Ο Μπερνάρ έβγαλε εξαιρετική πάσα στον Παλάσιος, ο οποίος έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 23ο λεπτό ο Παλάσιος έκανε τη σέντρα, ωστόσο ο Διαμαντής πρόλαβε τον Σπόραρ που βρισκόταν σε πλεονεκτική θέση και έστειλε τη μπάλα εκτός γηπέδου.

Ο Παναθηναϊκός είχε ευκαιρία για να σκοράρει και στο 34ο λεπτό με σουτ του Χουάνκαρ, ενώ στο 38ο λεπτό το Τριφύλλι έχασε διπλή ευκαιρία με τους Μπερνάρ και Χουάνκαρ.

Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος ήταν για το Τριφύλλι με ένα μακρινό σουτ του Κουρμπέλη έξω από την περιοχή.

Στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός έχασε μοναδική ευκαιρία για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του ΟΦΗ. Στο 51ο λεπτό ο Μπερνάρ έκανε τη σέντρα, η μπάλα πέρασε απ’ όλους, αποδέκτης έγινε ο Παλάσιος, ο οποίος με δυνατό σουτ δεν μπόρεσε να σκοράρει, καθώς η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του ΟΦΗ.

Το σοκ για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 58ο λεπτό. Μετά από κόντρα επίθεση, ο Μπαλογιάννης έβγαλε τη σέντρα από την αριστερή πτέρυγα, ο Λάρσοn πήρε την κεφαλιά, ο Μπρινιόλι προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να συγκρατήσει τη μπάλα εκτός εστίας και οι Κρητικοί έκαναν το 1-0.

Το γκολ των φιλοξενούμενων “βραχυκύκλωσε” τον Παναθηναϊκό, καθώς χάθηκε η ηρεμία από το παιχνίδι των παικτών του Γιοβάνοβιτς και με νευρικότητα οι Πράσινοι δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να απειλήσουν τον ΟΦΗ.

Οι Κρητικοί από την πλευρά τους προσπάθησαν να υπερασπιστούν το γκολ που σημείωσαν και με μαζική άμυνα “μπλόκαραν” τους Πράσινους.

Ο Παναθηναϊκός δεν παράτησε την προσπάθεια του, πίεσε τους Κρητικούς, έχασε ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά του αγώνα με τους Βέρμπιτς και Τσέριν, ενώ στο 87ο λεπτό το Τριφύλλι έφτασε μια ανάσα από το γκολ μετά από ατομική προσπάθεια και σουτ του Βαγιαννίδη.

Η “λύτρωση” για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Ιωαννίδης έκανε όμορφη προσπάθεια μέσα στην περιοχή και το δυνατό σουτ για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του ΟΦΗ.

Παναθηναϊκός – ΟΦΗ 1-1

Διαιτητής: Ευστάθιος Γκορτσίλας

Σκόρερ: 97′ Ιωαννίδης – 58′ Λάρσον
Κίτρινες κάρτες: 58′ Κουρμπέλης – 38′ Μαρινάκης, 64′ Διαμαντής, 65′ Ντίκο, 86′ Ντουρμισάι
Κόκκινη κάρτα: 8′ Γιοχού

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Χουάνκαρ (82′ Σάντσες), Μάγκνουσον, Σχένκεφελντ, Κώτσιρας (82′ Βαγιαννίδης), Πέρεθ, Κουρμπέλης (60′ , Τσέριν, Μπερνάρ, Παλάσιος (75′ Βέρμπιτς), Σπόραρ

ΟΦΗ: Μανδάς, Λάρσον, Πασαλίδης (74′ Γιαννούλης), Ντιουσέ (98′ Τσιλιανίδης), Μαρινάκης (46′ Ντουρμισάι), Ντικο (74′ Νέιρα), Διαμαντης, Γιοχού, Τοράλ (82′ Περέα), Μεγιάδο, Μπαλογιάννης.