Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 51-75: Ήττα με κάτω τα χέρια για τον ανέτοιμο “Εξάστερο”

Ο  φανερά ανέτοιμος Παναθηναϊκός του Εργκίν Αταμάν δεν εμφανίστηκε ποτέ στο γήπεδο της Καλλιθέας στην Ρόδο, στον αποψινό τελικό του Super Cup, με τον Ολυμπιακό κα κερδίζει εύκολα τους “πράσινους” με 75-51 και να κατακτά τον πρώτο τίτλο της σεζόν.

Το “τριφύλλι” αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στο ριμπάουντ, ενώ οι παίκτες των “πράσινων” ήταν ιδιαίτερα άστοχοι πίσω από τα 6.75, με αποτέλεσμα να υπάρχει μεγάλο θέμα και στη δημιουργία.

Το πρώτο ημίχρονο δεν χρίζει ιδιαίτερης ανάλυσης, αφού ο Ολυμπιακός τα έκανε όλα σωστά και ο Παναθηναϊκός όλα λάθος.  Του λόγου το αληθές πιστοποιεί και το γεγονός πως οι “πράσινοι” ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με 0/13 τρίποντα και 0 ασίστ (σε αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός πήρε 26 ριμπάουντ έναντι 11 του Παναθηναϊκού), ενώ σημείωσε και δύο αρνητικά ρεκόρ στην ιστορία της διοργάνωσης. Ο λόγος για τους 4 πόντους που σημείωσαν σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο και τους 11 που πέτυχαν στο πρώτο ημίχρονο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να παίρνει από νωρίς κεφάλι στο σκορ και τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 5-4 με το εύστοχο σουτ του αρχηγού Κώστα Σλούκα.

Στη συνέχεια υπήρξε ένα εκπληκτικό σερί 27-0 των “Πειραιωτών”, διάστημα στο οποίο το σύνολο του Εργκίν Αταμάν δεν μπόρεσε να βρει καμία λύση στην επίθεση. Έτσι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασε την υπέρ της διαφορά στο +28 (32-4), η οποία ήταν η μεγαλύτερη που πήρε σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

Το “τριφύλλι” έμεινε  χωρίς πόντο για 14:20, ενώ το απίστευτο σερί των ¨”ερυθρολεύκων” έσπασε στην δεύτερη περίοδο με τρεις εύστοχες βολές του Σλούκα.

Ο μόνος που διασώθηκε από το “πράσινο” ναυάγιο σε όλο το πρώτο ημίχρονο ήταν ο Κώστας Αντετοκούνμπο, καθώς έπαιξε εξαιρετική άμυνα πάνω στον Φαλ, ενώ έβγαλε και μπόλικη ενέργεια στην άμυνα. Ο σέντερ του “τριφυλλιού” μείωσε σε 32-9, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν εν τέλει στα αποδυτήρια με το σκορ στο 37-11.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ανέβασε αρκετά την απόδοση του, με τους “πράσινους” να βρίσκουν αρκετές λύσεις στην επίθεση από τους Χουάντσο Ερνανγκόμεζ και Κώστα Σλούκα και να σημειώνουν23 πόντους.

Όσον αφορά το σκορ, το “τριφύλλι” κατόρθωσε να μειώσει μέχρι και τους 20 (54-34 με καλάθι και φάουλ του Γκραντ), ενώ η περίοδος τελείωσε με σκορ 56-34 με καλάθι του Κάνααν.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Τζέριαν Γκραντ κατάφερε να βρει ρυθμό και να μπει στην επιθετική εξίσωση της ομάδας του, με τον ΜVP του περσινού Eurocup να πετυχαίνει αρκετούς προσωπικούς πόντους.

Τελικά το “τριφύλλι” το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 19 (έτρεξε ένα σερί 11-0 για το 67-48), με τρίποντο του Ισπανού φόργουορντ. Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα δικό του 8-3 για το τελικό 75-51.

Από πλευράς Παναθηναϊκού ξεχώρισαν οι Χουάντσο Ερνανγκόμεζ με 15 πόντους και Τζλεριαν Γκραντ με 14. Από την πλευρά του ο αρχηγός Κώστας Σλούκας τελείωσε το ματς με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Στον αντίποδα κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 20 πόντους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/4 σουτ, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κάναν 12 (1/5 τρίποντα, 2 ασίστ, 2 λάθη), Παπανικολάου 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πίτερς 4 (0/4 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 10 (3/4 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Λούντζης 5 (1/5 τρίποντα), Λαρεντζάκης 20 (0/2 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Φαλ (0/3 δίποντα), Σίκμα 4, ΜακΚίσικ 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Γκάι (0/4 τρίποντα), Σλούκας 9 (3/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γκραντ 14 (2), Λεσόρ 8 (4/6 δίποντα, 1 ριμπάουντ, 3 λάθη), Χουάντσο 15 (2/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα (0/3 σουτ), Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι 4, Παπαπέτρου (0/2 σουτ), Αντετοκούνμπο 2, Μαντζούκας 3 (1).

Tα δεκάλεπτα: 4-16, 11-37, 56-34, 51-75