Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 61-53: Τον πάτησε και τώρα… Σ.Ε.Φ!

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2021-2022 / PLAY OFF / 2ος ΤΕΛΙΚΟΣ / ΠΑΟ - ΟΣΦΠ (ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού στο καμίνι του “Τάφου του Ινδού” με 61-53 και ισοφάρισε την σειρά σε 2-2 και πλέον πάει στο Σ.Ε.Φ για να πάρει προβάδισμα τίτλου. Κορυφαία για τις “Πράσινες” η Τσάστιτι Ριντ η οποία ήταν κομβική σε άμυνα και επίθεση.

Γύρισε από τον θάνατο ο Παναθηναϊκό και πλέον έχοντας ισοφαρίσει την σειρά σε 2-2 είναι όλα ανοιχτά και οι “Πράσινες ” θα τα δώσουν όλα στα παιχνίδια που απομένουν για το Back to Back τίτλο!

Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να κλειδώσει τον αντίπαλο με αρκετά καλή άμυνα.

Οι «πράσινες» με πολύ συγκέντρωση στην επίθεση και ευστοχία αλλά και παθιασμένες άμυνες πήραν προβάδισμα με 17-10 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν πιο νευρικός στην επίθεση και είχε ένα μπλακ άουτ στην αρχή με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να γυρίσουν το ματς σε 17-20.

Παρόλα αυτά το «τριφύλλι» μπήκε και πάλι στο ματς και τελικά το πρώτο ημίχρονο έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 31-31.

Στην Τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι συγκεντρωμένος και κατάφερε με ένα τρίποντο της Λύμουρα στο τελευταίο δευτερόλεπτο να πάρει προβάδισμα με 46-42.

Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ 48-50 4.16 πριν τη λήξη του αγώνα. Λίγο πριν το τέλος και συγκεκριμένα 2.49 πριν από τη λήξη η Ριντ χρεώθηκε με 5ο φάουλ σε μια φάση που ελέγχεται για βήματα η Πουφλ του Ολυμπιακού.

Εκεί ανέλαβε δράση η Χολμς η οποία με 2 κλεψίματα και ένα καθοριστικό καλάθι , σφράγισε την πράσινη νίκη που ήρθε μάλιστα με οκτώ πόντους διαφορά 61-53.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο πλευρό των παικτριών του Παναθηναϊκού βρέθηκαν και οι Σαντ Ρος, Κιθ Λάνγκφορντ και Μέικον.

Διαιτητές: Κάρδαρης-Τζιοπάνος Ν.-Τσώνος
Δεκάλεπτα: 17-10, 31-31, 46-42, 61-53
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 23, Φιτζγκέραλντ 18, Ζιάκα 4, Σταμάτη, Λύμουρα 8(2), Μπουντούρη, Χολμς 7(1), Χατζηνικολάου.
Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 13, Σταμολάμπρου 7(1), Σταμάτη 6, Αλεξανδρή 3(1), Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Νικολοπούλου 8, Διέλα, Βίτολα 10, Χάμπλιν 6.