Παναθηναϊκός: Όταν προηγείται στο σκορ, δεν χάνει! (vids)

Ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται αύριο (11/4) από τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης» στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των playoffs. Ένα πάρα πολύ σημαντικό παιχνίδι για το “τριφύλλι” το οποίο θέλει να φύγει από το Φάληρο με ένα θετικό αποτέλεσμα προκειμένου να παραμείνει σε πλεονεκτική θέση στη διεκδίκηση της συμμετοχής στα προκριματικά του Conference League.

Το σπουδαίο στατιστικό είναι ότι τα τελευταία δέκα χρόνια οι πράσινοι πήραν πέντε φορές “κεφάλι” στο σκορ σε εκτός έδρας ντέρμπι “αιωνίων”, και τέσσερις από αυτές κατάφερε να “αποδράσει” χωρίς να ηττηθεί. Άρα καταλαβαίνουμε ότι είναι σημαντικό να σκοράρει πρώτος.

Την πρώτη φορά ήταν την περίοδο 2011-2012 όπου το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 1-1. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε νωρίς στο πρώτο ημίχρονο με το γκολ του Ζέκα. Εν τέλει οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Τζεμπούρ σε ένα πολύ χορταστικό ντέρμπι.

Την επόμενη χρονιά δεν ήταν και τόσο διαφορετικά τα πράγματα. Η μόνη διαφορά ήταν ότι όλα έγιναν στο κλείσιμο της αναμέτρησης. Οι “πράσινοι” αυτήν τη φορά σκόραραν πρώτοι με δράστη τον Φιγκερόα, ενώ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Μήτρογλου στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Εδώ είναι η μοναδική φορά που ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε και κατάφερε να κερδίσει. Το “τριφύλλι” πήρε την εμφατική νίκη με 3-0 χάρη τα γκολ των Πράνιτς, Μπέρκ και Αμπέιντ οι οποίοι στέρησαν τότε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να πανηγυρίσει – πρόωρα – “μαθηματικά” το πρωτάθλημα.

Αυτή είναι η μοναδική εξαίρεση στη σχετική λίστα. Οι “πράσινοι” πήραν κεφάλι στο σκορ αλλά τελικά ηττήθηκαν με σκορ 3-1. Προηγήθηκαν νωρίς με τον Μπέργκ, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” πέτυχαν την ανατροπή με σκόρερ τους Καμπιάσο, Ντα Κόστα και Ιντέγιε.

Και η τελευταία φορά που προηγήθηκε ο Παναθηναϊκός στο Φάληρο ήταν όταν ο Έργκις Κάτσε με εντυπωσιακό μακρινό σουτ έβαλε μπροστά την ομάδα του, όμως ο Ολυμπιακός σκόραρε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού με τον Σισέ για τελικό 1-1.