Παναθηναϊκός – Ούνικς 72-74: Ήττα και για τους Ρώσους από τους “άρρωστους” Πράσινους

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε προβληματικός σε πολλά σημεία της αναμέτρησης και γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα του με 74-72 από την Ούνικς Καζάν στο ΟΑΚΑ στην 9η αγωνιστική της  Euroleague. Μοιραίος ο Ιωάννης Παπαπέτρου, που αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή, με τους Πράσινους αν δείχνουν “άρρωστοι” και να μην έχουν γιατρειά…

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Μεγάλος πρωταγωνιστής για το Τριφύλλι ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 14 πόντους και 17 ριμπάουντ, κάνοντας double double και προσωπικό ρεκόρ στα “σκουπίδια”, με τον Ντάριλ Μέικον να έχει επίσης 14 πόντους και τους Παπαπέτρου και Κέντρικ Πέρι από 10.

Οι Πράσινοι πλέον βρίσκονται στην προτελευταία θέση της  Euroleague με ρεκόρ 2-7 και είναι ήδη σε πολύ δύσκολη θέση. Αντίθετα στο 4-5 πήγε η Ούνικς του Μάριο Χεζόνια, που άκουσε αρκετές αποδοκιμασίες τόσο πριν, όσο και κατά τη διάρκεια του αγώνας από την εξέδρα.

Πρώτοι σκόρερ για τους Ρώσους ήταν οι Αντρέα Βοροντσέβιτς και Αϊζάια Κάνααν, που σημείωσαν από 15 πόντους, με τον Λορένζο Μπράουν να έχει άλλους 13.

Δεν αγωνίστηκε ούτε δευτερόλεπτο για το Τριφύλλι ο Γιόγκι Φερέλ, παρότι δεν είχε κάποιο πρόβλημα τραυματισμού.

Το ματς

Ξεκίνησε δυναμικά αλλά “χάθηκε”

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με όρεξη και ενέργεια στο παρκέ, δίνοντας έμφαση κυρίως στην άμυνα, με τους Πράσινους να δέχονται μόλις έναν πόντο στα πρώτα 5 λεπτά της αναμέτρησης και τον Παπαγιάννη να κυριαρχεί με 6 ριμπάουντ στις δύο ρακέτες. Το Τριφύλλι ωστόσο “κόλλησε” στη συνέχεια επιθετικά, τους Ρώσου να επιστρέφουν στο ματς με πρωταγωνιστή τον Μέιο, που είχε 7 πόντους.

Οι παίκτες του Πρίφτη προηγήθηκαν με 9-1 στο 5′, είδαν όμως την Ούνικς να “τρέχει” ένα σερί 6-0 και να διαμορφώνει το 9-7 στο 7′,  πριν οι Ρώσοι όχι μόνο ισοφαρίσουν (13-13 στο 9′), αλλά περάσουν και μπροστά με 13-15 στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου, που ολοκληρώθηκε με buzzer beater του Πέρι, που έκανε το 15-15.

Βρήκε “μπελά” με τον Βοροντσέβιτς

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε πιο χαλαρός στην άμυνα και την πάτησε από έναν παίκτη που ίσως δεν περίμενε. Ο Βοροντσέβιτς ολοκλήρωσε στο πρώτο μέρος με 9 πόντους, κάνοντας ζημιά στο Τριφύλλι, που στηρίχθηκε στους Μέικον και Σαντ Ρος, που είχαν 8 και 7 πόντους αντίστοιχα.

Οι Πράσινοι προηγήθηκαν με 24-19 στο 15′, είδαν όμως όπως στο πρώτο δεκάλεπτο τους Ρώσους να πλησιάζουν και να μειώνουν σε 26-25 στο 17. Ο Παναθηναϊκός με τον Μέικον κατάφερε να προηγηθεί με 34-29 στο 18′ για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με το Τριφύλλι να προηγείται με μόλις έναν πόντο (36-35).

Ασταμάτητος ο Κάνναν, ζωντανός ο Παναθηναϊκός

Η τρίτη περίοδος έφερε την υπογραφή του Κάνανν, που ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με 11 πόντους, βάζοντας απίθανα καλάθια, με το Τριφύλλι όμως να μην χάνει τη συγκέντρωσή του και με τους Παπαγιάννη, που ήταν κυρίαρχος και στις δύο ρακέτες, και Μέικον με 10 πόντους να “κουβαλούν ” τον Παναθηναϊκό στις πλάτες τους.

Η Ούνικς προηγήθηκε με 38-41 στο 22′, ,με τον Τζεκίρι να διαμορφώνει στο 43-48 στο 25′, αλλά τους Πράσινους να περνούν και πάλι μπροστά με σερί 6-0 και να διαμορφώνουν το 49-48 και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 54-54.

Τελευταία επίθεση “πλημμύρας” και πάλι…

Το παιχνίδι πήγε στην τελευταίο επίθεση, με τον Παναθηναϊκό να μην καταφέρνει να παρουσιάσει μία ορθολογική επίθεση στην κατοχή που θα έκρινε το ματς, η μπάλα να μένει στα χέρια του Παπαπέτρου, που με εκτός ισορροπίας σουτ δεν κατάφερε να βρει στόχο, με το Τριφύλλι να γνωρίζει την ήττα.

Οι Πράσινοι προηγήθηκαν με 63-59 στο 34′ και έδειξαν να ελέγχουν την κατάσταση, υπολόγιζαν όμως δίχως τον Λορένζο Μπράουν, που πήρε “φωτιά” στα τελευταία λεπτά και έκρινε στην ουσία τον νικητή. Οι Ρώσοι κατάφεραν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα με 63-65 στο 35΄, με τις δύο ομάδες έκτοτε να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, αλλά την Ούνικς να είναι ψύχραιμη, τον Παναθηναϊκό να χάνει ένα κρίσιμο ριμπάουντ, τον Μπράουν να ευστοχεί και να διαμορφώνει το 72-74, πριν ο Παπαπέτρου σε επίθεση… πλημμύρας αστοχήσει.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 36-35, 54-54, 72-74