Παναθηναϊκός – Περιστέρι 93-88: “Πράσινη” η ματσάρα και… τώρα η Μακάμπι!

Νίκησε το Περιστέρι μπροστά σε 10.000 κόσμο και τώρα επικεντρώνεται στη Μακάμπι ο Παναθηναϊκός!

Έπειτα από ένα θρίλερ που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός νίκησε το Περιστέρι (93-88), μπροστά σε 10.000 οπαδούς του και πλέον επικεντρώνεται στο πρώτο παιχνίδι με την Μακάμπι Τελ Αβίβ, για τα play-offs της Euroleague!

Οι Πράσινοι, που αγωνίστηκαν δίχως τους Τζέριαν Γκραντ, Ματίας Λεσόρ, αλλά και τον Εργκίν Αταμάν, δυσκολεύτηκαν κόντρα στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη και φάνηκαν να έχουν στο μυαλό τους, την επόμενη εβδομάδα. Ωστόσο, το Τριφύλλι κατόρθωσε να πάρει τη νίκη και να ανέβει στο 24-1, σφραγίζοντας την πρωτιά.

Κορυφαίος για τους νικητές, ήταν ο Ντίνος Μήτογλου με 25 πόντους, ακολούθησε ο Κέντρικ Ναν με 20 πόντους, ενώ άλλους 14 συμπλήρωσε ο Ιωάννης Παπαπέτρου. Παράλληλα, 11 πόντους πέτυχε ο Λούκα Βιλντόζα.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε… μουδιασμένα το ματς και βρέθηκε να χάνει με 6-11 (με τρίποντο του Κασελάκη) στο 6’, ενώ τα λάθη των Πράσινων και η κακή αμυντική λειτουργία του Τριφυλλιού, “εκτόξευσαν” τη διαφορά στους 12 πόντους (13-25) υπέρ των φιλοξενούμενων, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με ένα επιμέρους 13-2, οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (26-27) στην “εκκίνηση” της δεύτερης περιόδου, όμως με ένα γρήγορο 6-0, το Περιστέρι έφτασε στο +7 (26-33 με καλάθι του Ρένφρο στο 16’). Οι Πράσινοι δεν κατόρθωσαν να πάρουν το προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 45-41 υπέρ της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη.

Στα πρώτα λεπτά της “επανάληψης”, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε έπειτα από αρκετή ώρα (49-48 με τρίποντο του Σλούκα στο 24’), ενώ λίγο αργότερα, έφτασε και στο +2 (54-52 με τρίποντο του Μήτογλου στο 26’). Παρόλα αυτά, το Τριφύλλι είδε τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα επιμέρους 15-7 και έτσι ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο -6 (61-67).

Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +8 (61-69 με λέι απ του Πουλιανίτη), όμως το Τριφύλλι έτρεξε ένα επιμέρους 16-3 και προηγήθηκε με πέντε πόντους (77-72 με καλάθι του Μήτογλου στο 35′). Ο Ναν ανέβασε τη διαφορά στους οκτώ πόντους (82-74) λίγο αργότερα, ωστόσο οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν στην άμυνα, με αποτέλεσμα το Περιστέρι να φέρει το ματς στα ίσα (86-86 με τρίποντο του Ράγκλαντ στο 39′). Ο Παπαπέτρου ήταν αυτός που έδωσε τη λύση για τον Παναθηναϊκό, αφού με εύστοχο τρίποντο, 44 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, έγραψε το 89-86. Εν τέλει, οι Πράσινοι επικράτησαν 93-88 του Περιστερίου, φτάνοντας στην 24η νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 41-45, 61-67, 93-88.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.