Παναθηναϊκός – Προμηθέας 78-80: Ανώμαλη προσγείωση στο “κάζο” της χρονιάς! (vid)

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε “σκούρα” κόντρα στον Προμηθέα στο ΟΑΚΑ στην 13η αγωνιστική της Basket League και γνώρισε “ήττα-σοκ” από τους Πατρινούς. “Αυτοκτόνησαν” οι Πράσινοι με 2 συνεχόμενα λάθη από Νέντοβιτς και Μποχωρίδη στο φινάλε της αναμέτρησης.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ο αρχηγός του, με τον Παπαπέτρου να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με 26 πόντους. Στους 16 ο Ντίνος Μήτογλου και στους 12 ο Μπέν Μπέντιλ.

Ρεσιτάλ επιπολαιότητας και λαθών

Ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρός στην έναρξη του αγώνα και έδωσε αρκετά δικαιώματα στον Προμηθέα που δεν “ξεκόλλησε” καθόλου από το Τριφύλλι στο σκορ. Οι Πράσινοι δεν είχαν καθαρό μυαλό και στις δύο πλευρές του γηπέδου και ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με 6 λάθη.

Το Τριφύλλι χρειάστηκε κάτι παραπάνω από 2:30 λεπτά για να σκοράρει στο παιχνίδι, με τους Πατρινούς να παίρνουν προβάδισμα με 4-6 στο 4′. Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια με πρωταγωνιστή τον Μήτογλου κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και πέρασε μπροστά με 11-8 στο 6′ και 16-11 στο 10′. Όμως οι επιπολαιότητες των Πράσινων έφεραν τον Προμηθέα στο 16-14 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Ημίχρονο στα “σκουπίδια” και άμυνα από “χαρτί”

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν αγνώριστος. Οι Πράσινοι παρότι κατάφεραν να μηδενίσουν σχεδόν τα λάθη τους, έκαναν μόλις ένα, δέχθηκαν 29 πόντους από τον Προμηθέα, που με τους Τζεράι και Τζέριαν Γκραντ να κάνουν “πάρτι” και να έχουν πετύχει 14 και 12 πόντους αντίστοιχα, πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια.

Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο στην εκκίνηση του δεύτερου δεκαλέπτου, μέχρι οι δύο Αμερικανοί των Πατρινών να πάρουν το “όπλο” τους και με σερί 0-6 να διαμορφώσουν το 28-36 στο 17′ για την ομάδα του Γιατρά. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση με τον Νέντοβιτς και μείωσε σε 33-36 στο 18′, όμως ο Προμηθέας βρήκε και πάλι σκορ στο ανοικτό γήπεδο, έφτασε στο +10 (33-43) και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων (36-43).

Ο αρχηγός έδωσε το σύνθημα για την αντεπίθεση

Στην τρίτη περίοδο ο Παπαπέτρου ήταν αυτός που έδωσε το σύνθημα για την αντεπίθεση, με τον αρχηγό του Τριφυλλιού να παίρνει στις πλάτες του τον Παναθηναϊκό και με 16 πόντους σε ένα δεκάλεπτο οδήγησε τους Πράσινους και πάλι στο προβάδισμα. Οι παίκτες του Κάτας χρειάστηκαν μόλις 95″ για να ισοφαρίσουν σε 43-43, για να ξεφύγει και πάλι ο Προμηθέας με 45-50 στο 25′.

Ο Παπαπέτρου όμως ήταν και πάλι εκεί, είχε απάντηση σε κάθε προσπάθεια των Πατρινών και με προσωπικές του ενέργειες έφερε και πάλι τον Παναθηναϊκό στο προβάδισμα με 51-50 στο 27, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με τους Πράσινους να προηγούνται με 58-55 και να έχουν ανατρέψει την εις βάρος τους κατάσταση.

“Αυτοκτόνησε” και γνώρισε το κάζο της χρονιάς!

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός στηρίχτηκε και πάλι στον Παπαπέτρου. Ο Προμηθέας ωστόσο δεν παράτησε ποτέ το παιχνίδι και εκμεταλλεύτηκε τα δύο συνεχόμενα λάθη των Νέντοβιτς και Μποχωρίδη στις τελευταίες φάσεις του αγώνα και πήρε την μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία του.

Το Τριφύλλι βρέθηκε να προηγείται με 68-61 στο 34′ και όλα έδειχναν ότι οι Πράσινοι έστω και δύσκολα θα καταφέρουν να πάρουν το παιχνίδι. Οι Πατρινοί όμως δεν το έβαλαν κάτω παρά το 78-71 του 39′, πίεσαν σε όλο το γήπεδο και κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τα λάθη των παικτών του Κάτας για να φτάσουν στη νίκη με 78-80, με ένα σερί στο τέλος 9-0.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-43, 58-55, 78-80.