Παναθηναϊκός Β’ – Ζάκυνθος 1-1: “Έσωσαν” τον βαθμό με τον Κούτσια οι “πράσινοι”

Η δεύτερη ομάδα του Παναθηναϊκού αναδείχθηκε ισόπαλη με την αντίστοιχη της Ζακύνθου, στην εντός έδρας αναμέτρηση που έλαβε χώρα στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Super League 2. Oι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Οντόνε στο 49′, ενώ το “τριφύλλι” απάντησε με τον Κούτσια στο 71′.

Οι  “πράσινοι” πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, την ώρα που η Ζάκυνθος προτίμησε να περιμένει πίσω από την μπάλα και να χτυπήσει στην αντεπίθεση.

Παρόλα αυτά εκείνοι κατάφεραν να απειλήσουν πρώτοι, με το σουτ του Κάμερον στο 16′ να καταλήγει στο δοκάρι ύστερα από παρέμβαση του Ξενόπουλου. Τρία λεπτά μετά, ο Παναθηναϊκός απάντησε με  ένα σουτ του Καρβούνη, ωστόσο ο Μέντες μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν με τον Σερπέζη να σουτάρει στο 31′ και το 33′ , ενώ  στο 38′ η Ζάκυνθος έφτασε κοντά στο γκολ με κεφαλιά του Καλλιβώκα ύστερα από φάουλ του Νικολακόπουλου, ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ. Στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους ο Μέντες απέκρουσε εντυπωσιακά το φάουλ του Σιδερά.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για τους Επτανήσιους, καθώς στο 49′ κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ.  Συγκεκριμένα μετά από εκτέλεση φάουλ του Νικολακόπουλου και απόκρουση του Ξενόπουλου,  ο Οντόνε χρίστηκε σκόρερ και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Παναθηναϊκός Β’ πίεσε ασφυκτικά για την ισοφάριση,  με την υπεροχή των γηπεδούχων να καρποφορεί στο 71′.

Ο Μαραθωνίτης σούταρε από τα από θέση μέσα δεξιά, ο Μέντες απέκρουσε, όμως ο Κούτσιας πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και με προβολή διαμόρφωσε το 1-1.

Οι γηπεδούχοι έψαξαν με όλες τους τις δυνάμεις την ολική ανατροπή, ωστόσο στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, το σκορ δεν άλλαξε.

Παναθηναϊκός Β: Ξενόπουλος, Βαγιαννίδης, Σιδεράς, Μαρτίνης, Κούτσιας, Σερπέζης, Ηλιάδης (69’ Θεοχάρης), Κρυπαράκος, Καρβούνης (85’ Ματσαδές), Αλμπάνης (69’ Μαραθωνίτης), Τσιριγώτης.

Ζάκυνθος: Μέντες, Καραμί, Καλλιβώκας, Οντόνε, Κούνια, Εσόνο (80’ Μάρτινς), Σουρμπής (79’ Ντάσης), Νικολακόπουλος, Κοναγκάγια (90’ Κάρδαρης), Ρουκουά (79’ Λαμπόγλου), Κάμερον (64’ Μπαζάν).