Παναθηναϊκός – Βίρτους 90-76: Ο νόμος του ΟΑΚΑ!

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε σε δύσκολη θέση κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια (62-67 στο 33′), ωστόσο την κρίσιμη στιγμή, το Τριφύλλι έπαιξε άμυνα από… ατσάλι, ο νόμος του ΟΑΚΑ “μίλησε” και ο “μαγικός” Ντίνος Μήτογλου (24 π.) “σφράγισε” το 2/2 των Πράσινων (90-76 επί των Ιταλών) στη “διαβολοβδομάδα” της Euroleague!

Ο Παναθηναϊκός ήταν με την πλάτη στον… τοίχο στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όμως κατάφερε να “ξεσπάσει” και με ρυθμό από την άμυνά του, να… καταπιεί την Βίρτους Μπολόνια (90-76) στο “καυτό” ΟΑΚΑ!

Οι Πράσινοι δέχτηκαν 13 πόντους (ενώ πέτυχαν 28) στο τέταρτο δεκάλεπτο και με αυτό τον τρόπο, πανηγύρισαν την τρίτη διαδοχική νίκη τους στη Euroleague, την ώρα που βρέθηκαν σε θετικό πρόσημο νικών (5-4) στη διοργάνωση, ύστερα από 3,5 χρόνια.

Κορυφαίος για το Τριφύλλι ήταν ξανά, ο απίστευτος Ντίνος Μήτογλου με 24 πόντους (10 ριμπάουντ), ενώ από 11 συμπλήρωσαν οι Σλούκας, Ναν και Βιλντόζα. Καθοριστικός ήταν – στην… τελική ευθεία του αγώνα – ο Ματίας Λεσόρ, ο οποίος πέτυχε 10 πόντους (9 ριμπάουντ). Ισάριθμους μέτρησε και ο Μπαλτσερόφσκι.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Βίρτους ξεκίνησε με 0-4 την αναμέτρηση, ωστόσο ο Γκριγκόνις μείωσε με σουτ τριών πόντων (3-4) και ο Μήτογλου έδωσε στον Παναθηναϊκό το πρώτο προβάδισμα του στη βραδιά (6-4 με καλάθι και φάουλ στο 2’). Το Τριφύλλι είχε καλό αμυντικό πρόσωπο στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο δεν βρήκε τα μακρινά σουτ, τα οποία θα μπορούσαν να τον… εκτοξεύσουν στο σκορ. Συνεπώς, οι δύο ομάδες πήγαν πόντο – πόντο, μέχρι το 5’. Σε εκείνο το σημείο, ο Γκριγκόνις έστειλε στο +3 (14-11) την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, ενώ ο… ζεστός Ναν έκανε το 16-11 στο 7’. Με συνέπεια στην άμυνα, ο Παναθηναϊκός κράτησε τη διαφορά σε απόσταση ασφαλείας και έκλεισε την πρώτη περίοδο με το 21-15.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου η εικόνα του αγώνα ήταν ίδια. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε μέχρι και με 7 πόντους (28-21 καλάθι και φάουλ του Ναν στο 14′), ενώ με το καλάθι του Μήτογλου ήρθε και το +8 (34-26 στο 16′). Παρόλα αυτά, το Τριφύλλι χαλάρωσε αμυντικά λίγο πριν την ανάπαυλα και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο τέλος του πρώτους μέρους (45-42).

Με δύο τρίποντα του Μπελινέλι, οι Ιταλοί ανέκτησαν το προβάδισμα στην επανάληψη (47-48 στο 22’). Η Βίρτους είχε οδηγήσει το παιχνίδι στον δικό της ρυθμό και έβρισκε σκορ από τον Σενγκέλια (57-58 στο 28’), αλλά και τον Μπελινέλι (59-61). Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο +4 (59-63 με τον Σενγκέλια, 16” πριν το τέλος της τρίτης περιόδου), ωστόσο ο Βιλντόζα σκόραρε για τρεις και η διαφορά έπεσε στον πόντο (62-63).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Βίρτους ξεκίνησε με 4-0 (62-67 στο 31’) και όλα πήγαιναν από το κακό στο χειρότερο για το Τριφύλλι, αφού και ο Λεσόρ χρεώθηκε με το τέταρτο προσωπικό του φάουλ. Οι Πράσινοι ήθελαν μία… σπίθα για να “ξεμπουκώσουν” στην επίθεση και αυτή ήρθε με καλύτερη αμυντική προσέγγιση, αλλά και με το καλάθι και φάουλ του Γκριγκόνις (65-67 στο 33’). Ο Παναθηναϊκός είχε επιστρέψει για τα… καλά στο ματς και με το “καυτό” ΟΑΚΑ στο πλευρό του, κατάφερε να τρέξει ένα σερί 13-0 (!) και να προηγηθεί με 75-67 στο 36’! Ο Χάκετ έδωσε “ανάσα”, με καλάθι και φάουλ στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι βρήκαν σκορ, έπειτα από πέντε λεπτά, ωστόσο με νέο σερί (7-0), οι Πράσινοι έφτασαν στο +12 (82-70 με το καλάθι του Μήτογλου στο 38’). Το νερό είχε μπει στο… αυλάκι και η επικράτηση της ομάδας του Εργκίν Αταμάν, “σφραγίστηκε” με το εύστοχο τρίποντο του Ντίνου Μήτογλου (85-72 στο 39’). Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 90-76 και ανέβηκε στο 5-4.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 45-42, 62-63, 90-76.