Παναθηναϊκός – Βόλος 3-0: Έκανε το… καθήκον του και τώρα η Μπράγκα!

Ο… αλλαγμένος Παναθηναϊκός έκανε το καθήκον του, επικρατώντας 3-0 του Βόλου στη Λεωφόρο στην… πρεμιέρα των Πράσινων στη Super League και πλέον το Τριφύλλι επικεντρώνεται στην κρίσιμη ρεβάνς με την Μπράγκα (29/08, 22:00) στο ΟΑΚΑ, για τα play off του Champions League!

Οι Πράσινοι έκαναν αυτό που ήθελε ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς, πετυχαίνοντας γκολ νωρίς με τον Τσέριν (12ο λεπτό), ενώ σκόραραν στη συνέχεια οι Ιωαννίδης και Βέρμπιτς, “καθαρίζοντας” τη νίκη.

Εξαιρετικός ο Μπέντζαμιν Βέρμπιτς, καλή παρουσία από τους Ιωαννίδη, Κώτσιρα, Μλαντένοβιτς και Μπερνάρ για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος νίκησε – σχεδόν – με… σβηστές μηχανές. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Σέρβος τεχνικός έκανε αλλαγές, ξεκουράζοντας – εκ νέου – την ομάδα του ενόψει της ρεβάνς της Τρίτης (29/08, 22:00) με την Μπράγκα, με τον Πάλμερ Μπράουν να κάνει ντεμπούτο, με την “πράσινη” φανέλα.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι φίλοι του Παναθηναϊκού στήριξαν τον Αντράζ Σπόραρ, φωνάζοντας ρυθμικά το όνομά του, με τον Σλοβένο φορ να ανταποδίδει.

Το πλάνο του Γιοβάνοβιτς

Επτά αλλαγές επέλεξε να κάνει στην ενδεκάδα του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι με το Βόλο ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς, σε σχέση με το ματς με την Μπράγκα στην Πορτογαλία. Ο Σέρβος τεχνικός “φρέσκαρε” την ομάδα του και παράλληλα ξεκούρασε κάποιους παίκτες ενόψει της ρεβάνς της Τρίτης (29/08, 22:00) με τους “Αρσεναλίστας”. Συγκεκριμένα, κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Μπρινιόλι, ενώ στην άμυνα βρέθηκαν – από τα αριστερά στα δεξιά – οι Μλαντένοβιτς, Μάγκνουσον, Σχένκεφελντ και Κώτσιρας. Στον άξονα φανέλα βασικού είχαν ο Πέρεθ (αμυντικό χαφ), ο Τσέριν (κεντρικός μέσος) και ο Μπερνάρ (σε πιο ελεύθερο ρόλο). Τέλος στην επίθεση αγωνίστηκε ο Βέρμπιτς στο αριστερό “φτερό”, ο Παλάσιος στο δεξί και ο Ιωαννίδης στην κορυφή.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στην πρώτη του ευκαιρία του στον αγώνα, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βρει δίχτυα, όταν στο 12ο λεπτό, ο Παλάσιος σέντραρε, με τον Κρούζλιακ να απομακρύνει πάνω στον πεσμένο Ιωαννίδη και τον Τσέριν να επωφωλείται πλασάροντας εύστοχα για το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα, οι Πράσινοι έκαναν μία γρήγορη εναλλαγή της μπάλας, όμως το τακουνάκι του Βέρμπιτς δεν κατέληξε στον Ιωαννίδη, ο οποίος παραμόνευε μέσα στην περιοχή.

Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχαν τον καθολικό έλεγχου του ματς και απείλησαν εκ νέου στο 32’ με την επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Μλαντένοβιτς που πέρασε παράλληλα της εστίας. Στο 33ο λεπτό, ο Σέρβος, που ταλαιπώρησε αρκετά την άμυνα του Βόλου, έκανε νέα σέντρα προς τον ολομόναχο Παλάσιος, όμως ο Αργεντίνος βρήκε… αέρα.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε και σε δεύτερο γκολ στο 37’, όταν ο Μπερνάρ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ιωαννίδης πήδηξε πιο ψηλά από όλους, κερδίζοντας τον Σιαμπάνη για το 2-0.

Τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ήταν ένα σουτ του Βέρμπιτς, στο 49’ (τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων), το οποίο κατέληξε πάνω από τα δοκάρια.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε για λίγο, λόγω και των αλλαγών που έκανε ο Γιοβάνοβιτς (Αραό, Αϊτόρ). Ο Αϊτόρ απείλησε στο 51ο λεπτό, ύστερα από ωραία ενέργεια και σουτ που πέρασε λίγο έξω.

Στο 53′, ο Ισπανός εξτρέμ του Τριφυλλιού εκτέλεσε φάουλ, με τον Βέρμπιτς να παίρνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα κατέληξε ελάχιστα έξω, από το αριστερό δοκάρι του Σιαμπάνη.

Στο 60′ ο Βόλος απείλησε και έφτασε κοντά στο 2-1, ωστόσο ο Μπρινιόλι έκανε μεγάλη επέμβαση στο πλασέ του Μωραΐτη.

Στο 74ο λεπτό, ο Βέρμπιτς κατάφερε να σκοράρει και να διαμορφώσει το 3-0, όταν πήρε την κεφαλιά, ύστερα από εξαιρετική σέντρα του Κώτσιρα, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Βόλου.

Στο 86′ ο Αραό απείλησε με αδύναμο σουτ, το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, ενώ ο Τζούρισιτς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σιαμπάνη στις καθυστερήσεις. Το 3-0 ήταν το τελικό σκορ, με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει με το… δεξί στο πρωτάθλημα και να επικεντρώνεται πλέον στην Μπράγκα!

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σχένκεφελντ, Μάγκνουσον (70’ Πάλμερ-Μπράουν), Μλαντένοβιτς, Πέρεθ (46’ Αράο), Τσέριν, Μπερνάρ (82’ Τζούρισιτς), Παλάσιος (46’ Αϊτόρ), Ιωαννίδης (58’ Σπόραρ), Βέρμπιτς.

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Σιαμπάνης, Αλχο, Κρούζλιακ, Σιέλης, Λούνα (68’ Κίτσος), Τσοκάνης (81’ Μεταξάς), Γκλάβτσιτς (46’ Μπαριέντος), Κόμπα, Ντέλτιτς, Μραζ (46’ Μωραϊτης), Μαχαίρας (67’ Τάχατος).