Παναθηναϊκός – Βόλος 3-0: Sloven… aikos για νταμπλ!

Με… σλοβένικη υπογραφή και σκόρερ τους τρεις πρώην “πλάβι”, ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα του Βόλου με 3-0 στη Λεωφόρο και απέκτησε ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι Σπόραρ, Τσέριν και Βέρμπιτς σημείωσαν τα γκολ των Πράσινων, θετική η παρουσία του Λοντίγκιν στο πρώτο του επίσημο ματς με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, επίσημη… επανεμφάνιση του Σαβιέρ μετά από δύο χρόνια, ντεμπούτο έκανε ο νεαρός Κυριόπουλος.

Το πλάνο του Γιοβάνοβιτς

Σε σχηματισμό 1-4-3-3 παρέταξε ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς τον Παναθηναϊκό. Ο Γιούρι Λοντίγκιν “έγραψε” την πρώτη του επίσημη συμμετοχή με τη φανέλα του Τριφυλλιού, στην άμυνα βρέθηκαν οι Χουάνκαρ (αριστερά), Μάγκνουσον, Σχένκεφελντ, Κώτσιρας (δεξιά), “εξάρι” ήταν ο Πέρεθ με τους Τσέριν και Μπερνάρ μπροστά του, ενώ στις πτέρυγες της επίθεσης βρέθηκαν οι Βέρμπιτς (αριστερά), Παλάσιος (δεξιά) και ο Σπόραρ στην κορυφή.

Επιμονή και… γκολ

Οι Πράσινοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο παιχνίδι στο 8ο λεπτό με τον Σπόραρ να κάνει το σουτ και τον Κότνικ να αποκρούει, ενώ στο 16ο λεπτό το Τριφύλλι δεν εκμεταλλεύτηκε το επικίνδυνο γύρισμα του Παλάσιος μέσα από την περιοχή, καθώς η άμυνα του Βόλου πρόλαβε και έδιωξε τη μπάλα.

Κοντά στο γκολ έφτασε ο Παναθηναϊκός στο 21ο λεπτό με τον Κώτσιρα να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το διαγώνιο σουτ, βλέποντας τον Κότνικ και πάλι να κάνει σημαντική επέμβαση. O τερματοφύλακας του Βόλου ήταν πρωταγωνιστής και στην επόμενη φάση του αγώνα, καθώς έκανε νέα απόκρουση σε σουτ του Βέρμπιτς, ενώ στο 33′ ο Άλχο μπήκε στην περιοχή και έκανε το δυνατό σουτ με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω από την εστία του Λοντίγκιν.

Στο 42ο λεπτό Παλάσιος μπήκε στην περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ και ο Κότνικ έκανε σπουδαία επέμβαση, ωστόσο οι Πράσινοι επέμειναν και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους βρήκαν το γκολ που ζητούσαν. Μετά από σέντρα του Μπερνάρ μέσα από την περιοχή, ο Βέρμπιτς πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Σπόραρ με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βόλου για το 1-0.

Πράσινη κυριαρχία

Στο 51ο λεπτό ο Λοντίγκιν έκανε σπουδαία επέμβαση μετά από σουτ του Ντέλετιτς, στο επόμενο λεπτό ο Βέρμπιτς έκανε το κοντινό πλασέ και απείλησε τους Βολιώτες, ενώ στο 54ο λεπτό ο Παναθηναϊκός σημείωσε και δεύτερο τέρμα με τον Άνταμ Τσέριν. Ο διεθνής Σλοβένος μέσος πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή, έκανε υπέροχο πλασέ και πέτυχε το δεύτερο γκολ του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι.

Το… highlight του αγώνα ήταν το τρίτο τέρμα του Παναθηναϊκού με σκόρερ τον Μπένιαμιν Βέρμπιτς. Ο Σλοβένος επιθετικός με ένα απίθανο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 3-0 στο 58ο λεπτό και “σφράγισε” τη νίκη για το Τριφύλλι στη Λεωφόρο.

Οι Πράσινοι έχασαν σημαντική ευκαιρία και στο 83ο λεπτό με τον Ιωαννίδη, είχαν την κατοχή μπάλας και τον έλεγχο στο παιχνίδι και το φινάλε του αγώνα βρήκε τους παίκτες του Παναθηναϊκού να γνωρίζουν την αποθέωση από τον κόσμο.

Παναθηναϊκός – Βόλος 3-0
Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

Σκόρερ: 45’+3′ Σπόραρ, 54′ Τσέριν, 58′ Βέρμπιτς

Παναθηναϊκός: Λοντίγκιν, Χουάνκαρ (84′ Σάντσες), Σχένκεφελντ, Μάγκνουσον, Κώτσιρας, Πέρεθ (65′ Κουρμπέλης), Τσέριν, Μπερνάρ, Βέρμπιτς (69′ Σαβιέρ), Παλάσιος (84′ Κυριόπουλος), Σπόραρ (65΄ Ιωαννίδης)

Βόλος: Κότνικ, Άλχο, Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς (80′ Κούτσιας), Μπαριέντος (72′ Μεταξάς), Σιέλης, Νοκέρτ (65′ Ματίγια), Μεθκίδα (65′ Φερνάντες), Ουές (72′ Ταχάτος), Εσκοβάλ, Πίρινεν