Παναθηναϊκός vs ΠΑΣ: Το τελευταίο τους ραντεβού στο Κύπελλο (pics)

Παναθηναϊκός και ΠΑΣ Γιάννινα αναμετρώνται σήμερα στις 17:15, για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος, στο Εθνικό Στάδιο Ιωαννίνων «Ζωσιμάδες».

Οι δύο ομάδες τελευταία φορά που βρέθηκαν αντιμέτωπες στο Κύπελλο και μάλιστα στη φάση των «16», ήταν τη σεζόν 2015-16. Το Τριφύλλι και πάλι είχε ταξιδέψει πρώτο στα Γιάννινα, ακριβώς 4 χρόνια και 1 μέρα πριν. Το σκορ το είχε ανοίξει η ομάδα των Ιωαννίνων με τον Νόε Ακόστα στο 57ο λεπτό, αλλά τελικά οι «πράσινοι» έφεραν… τούμπα την κατάσταση και με 2 γκολ από τους Αμπέντ-Πέτριτς στο  75ο και στο 78ο λεπτό αντίστοιχα, έφυγαν νικητές από τα Ιωάννινα.

Στη ρεβάνς το παιχνίδι όλο το 90λεπτο ήταν στο 0-0, με τον Παναθηναϊκό να θεωρεί δεδομένη την πρόκριση μέχρι και το 90+4 όπου ο Πας βρήκε δίχτια με τον Φερφελή. Για λίγο το Τριφύλλι σάστισε μέχρι που άκουσε το σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή της αναμέτρησης!