ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-1: Τους… αγάπησε στην Τούμπα

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας έκανε ο Παναθηναϊκός στη Θεσσαλονίκη, καθώς επικράτησε 1-0 του ΠΑΟΚ στην Τούμπα με γκολ του Σπόραρ.

Καλύτεροι οι Πράσινοι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, επέβαλλαν το ρυθμό τους στο ματς και έχουν το… πάνω χέρι για να κερδίσουν το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης.

Άδικη αποβολή του Μπακασέτα από τον Λίντχαουτ μετά από αψιμαχία με τον Τάισον.

Εξαιρετικός ο Ντραγκόφσκι, σπουδαίο ματς ο Γεντβάι, καθοριστικός ο Σπόραρ, σούπερ κοουτσάρισμα από τον Τερίμ.

Το πλάνο του Φατίχ Τερίμ

Ενδεκάδα… βασικών επέλεξε ο Φατίχ Τερίμ στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναϊκό.

Ο Ντραγκόφσκι υπερασπίστηκε την εστία των Πράσινων, στην άμυνα αγωνίστηκαν οι Μλαντένοβιτς (αριστερά), Αράο, Γεντβάι, Κώτσιρας (δεξιά), στη μεσαία γραμμή οι Πέρεθ, Τσέριν, Μπερνάρ και στην επίθεση οι Μπακασέτας, Παλάσιος και Σπόραρ.

Ισορροπία στο πρώτο μέρος

Oι γηπεδούχοι απείλησαν στο 13ο λεπτό μετά από σέντρα του Ζίφκοβιτς και προβολή του Ντεσπόντοφ στο δεύτερο δοκάρι, ενώ ο Ντραγκόφσκι στο 21ο λεπτό με σημαντική επέμβαση έδιωξε τη μπάλα μετά από πλασέ του Τόμας από κοντινή απόσταση.

Στο 34ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στο γκολ μετά από ατομική προσπάθεια και σουτ του Μπερνάρ, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε τη δική του στιγμή με γυριστό σουτ του Τόμας στο 41′.

Οι Πράσινοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρουν στο 47ο λεπτό, ωστόσο η άμυνα του ΠΑΟΚ κατάφερε να διώξει τη μπάλα μετά από σουτ του Αράο μέσα από την περιοχή.

“Πράσινη” κυριαρχία

Στο 53′ και μετά από τρομερή εναλλαγή της μπάλας από τους παίκτες του Παναθηναϊκού, ο Κώτσιρας έκανε τη σέντρα από τη δεξιά πτέρυγα, ο Μπερνάρ πήρε την κεφαλιά, ο Κοτάρσκι έδιωξε με αστάθεια και ο Σπόραρ από κοντινή απόσταση άνοιξε το σκορ στην Τούμπα!

Κοντά και σε δεύτερο γκολ έφτασε ο Παναθηναϊκός στο 60ο λεπτό μετά από εντυπωσιακή ενέργεια και σουτ του Σπόραρ ανάμεσα σε τρεις αμυντικούς του ΠΑΟΚ, ωστόσο ο Κοτάρσκι με δύσκολη επέμβαση έδιωξε τη μπάλα.

Ο Σπόραρ έχασε σημαντική ευκαιρία στο 66ο λεπτό με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ενώ στο 75′ ο Ντραγκόφσκι με σπουδαία επέμβαση είπε “όχι” στον Σαμάτα.

Στο 80ο λεπτό ο Λίντχαουτ απέβαλλε τους Τάισον και Μπακασέτα μετά από αψιμαχία που είχαν οι δύο παίκτες και ενώ ο Βραζιλιάνος φάνηκε ξεκάθαρα να χτυπάει τον παίκτη του Παναθηναϊκού!

Οι Πράσινοι “άγγιξαν” δεύτερο γκολ σε δύο περιπτώσεις με τους Μαντσίνι και Κώτσιρα στο 88ο λεπτό, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε δοκάρι μετά από σουτ του Μεϊτέ στο 90′.

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-1

Σκόρερ: 53′ Σπόραρ
Κίτρινες κάρτες: 85′ Α. Ζίφκοβιτς, – 85′ 23′ Γεντβάι, 48′ Πέρεθ, 85′ Μλαντένοβιτς
Κόκκινες κάρτες: 80′ Τάισον – 80′ Μπακασέτας

Διαιτητής: Άλαρντ Λίντχαουτ (Ολλανδία)
VAR: Έρβιν Μπλανκ (Ολλανδία)

Βοηθοί διαιτητές: Ρότζιερ Χόνιγκ (Oλλανδία), Πάτρικ Ίνια (Ολλανδία)

Τέταρτος διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σοάρες, Μιχαϊλίδης, Κεντζιόρα, Όττο, Σβαμπ (76′ Οζντόεφ), Τσιγγάρας (63′ Μεϊτέ), Ντεσπόντοφ (63′ Τάισον), Μάρκος Αντόνιο (63′ Μούργκ), Ζίφκοβιτς, Τόμας (71′ Σαμάτα)

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Μλαντένοβιτς (86′ Χουάνκαρ), Γεντβάι, Αράο, Κώτσιρας, Πέρεθ, Τσέριν (86′ Σχένκεφελντ), Μπερνάρ (86′ Βαγιαννίδης), Μπακασέτας, Παλάσιος (69′ Μαντσίνι), Σπόραρ (74’Ζέκα).