ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-3: Κυριαρχική εμφάνιση και πρόκριση στην Πυλαία!

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος από τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία και με αυτό τον τρόπο κατόρθωσε να προκριθεί στους τελικούς της Volley League!

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος από τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία και με αυτό τον τρόπο, το Τριφύλλι κατόρθωσε να νικήσει με 3-1 σετ και να προκριθεί στους τελικούς της Volley League!

Οι Πράσινοι ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και είδαν τον Δικέφαλο του Βορρά να τους απειλεί μονάχα στο τρίτο σετ, όπου η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου “πληγώθηκε” από τα πολλά άστοχα σερβίς.

Πάντως, το Τριφύλλι ξεκίνησε μουδιασμένα στο ματς και είδε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 9-4. Στη συνέχεια όμως, ο Παναθηναϊκός μείωσε σταδιακά και στη συνέχεια κατόρθωσε να πάρει προβάδισμα στα σετ, με 21-25.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους μετά το 1-0, όμως το δεύτερο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Παναθηναϊκός πήγε στο +2 (17-19) και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και με αυτό τον τρόπο, έφτασε στο 2-0 (23-25).

Στο τρίτο σετ, το Τριφύλλι δεν εμφανίστηκε όπως θα έπρεπε και οι “ασπρόμαυροι” μείωσαν σε 1-2 (25-18), όμως ο Παναθηναϊκός ήταν αποφασισμένος να πάρει την πρόκριση, κατέκτησε άνετα το τέταρτο σετ (19-25) και έφτασε σε μία εύκολη νίκη, με 3-1.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του, ο οποίος θα βγει από το “ζευγάρι” Ολυμπιακός – Μίλωνας.

Τα σετ: 21-25, 23-25, 25-18, 19-25.