ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 3-2 σετ: Θα το σηκώσει στο ΟΑΚΑ!

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα στο τάι μπρέικ με 3-2 σετ από τον ΠΑΟΚ στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ αλλά ο τίτλος θα κριθεί στο ΟΑΚΑ την Παρασκευή 13 Μαΐου στις 19:15.
Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στον συναρπαστικό αγώνα των 146 λεπτών επομένως θα παλέψουν στο ΟΑΚΑ για τον δεύτερο τίτλο της σεζόν. Συγκεκριμένα, ο ΠΑΟ χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, διαφορετικά με νίκη 3-2 σετ ο τίτλος θα κριθεί στο χρυσό σετ των 15 πόντων.

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο σετ ξεκίνησε δυναμικά (9-7) ωστόσο η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ διαμόρφωσε το 17-14. Με σερί 3-0 από Ρανγκέλ, Στάλεκαρ ισοφάρισε ο ΠΑΟ σε 17-17 και από εκείνο το σημείο ακολούθησε ράλι πόντο πόντο. Ο Ρανγκέλ ισοφάρισε σε 26-26 αλλά τελικά χάθηκε το σετ με 28-26.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ και παρόλο που οι «πράσινοι» κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά (25-20), βρέθηκαν πίσω με 2-0 σετ.

Στη συνέχεια, το «τριφύλλι» κατάφερε να βελτιώσει την εικόνα του και να βρει επιθετικές λύσεις στο πρόσωπο του Αλέξανδρου Ράπτη φτάνοντας στην κατάκτηση του τρίτου σετ με 25-22.

Ο ΠΑΟ κέρδισε και την «μάχη» του τέταρτου σετ όντας αποφασισμένος να στείλει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ όπως κι έκανε με 25-22.

Στο πέμπτο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 5-0 αλλά και πάλι ο Παναθηναϊκός κατάφερε με τον Πρωτοψάλτη να μειώσει σε 8-7 ωστόσο δε μπόρεσε να πάρει τελικά τη νίκη.

Ο κεντρικός του Παναθηναϊκού Σάσο Στάλεκαρ είπε: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Και οι δυο ομάδες έπαιξαν ωραίο βόλεϊ. Κάναμε κάποια λάθη σε εύκολες μπάλες και αυτό έκανε τη διαφορά. Όλα είναι ανοιχτά , πρέπει να επανέλθουμε και να πιέσουμε τους εαυτούς μας για το τελευταίο ματς της σεζόν όπου κρίνεται ο τίτλος».