Παπαμακάριος blog: Carlitos way στο 5-1 του Παναθηναϊκού

Παναθηναϊκός

Επιστροφή στη Λεωφόρο, επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό και μάλιστα με το ευρύ 5-1 που αυτή τη φορά συνδυάστηκε και από όμορφο ποδόσφαιρο και μια άκρως πειστική εμφάνιση, σε αντίθεση με την πρεμιέρα.

Τουλάχιστον στο πρώτο 45λεπτο όπου το τριφύλλι πέτυχε και τα τέσσερα από τα πέντε τέρματα του.

Μια εμφάνιση που ανάλογη της, για 45 λεπτά, είχαμε να δούμε χρόνια. Και που φυσικά καμία σχέση δεν είχε με αυτή κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης. Πρώτα απ’ όλα και γιατί ο αντίπαλος ήταν ισχυρότερος και προερχόταν από τρεις διαδοχικές νίκες αλλά και γιατί σε σχέση με το ματς της πρεμιέρας αυτή τη φορά ο Παναθηναϊκός δεν δέχτηκε φάσεις. Και δη στο πρώτο μέρος όταν έβαλε τις βάσεις για τη νίκη του.

Έβγαλαν την πίεση

Είναι δεδομένο πως τα γρήγορα γκολ, όχι απλά το 1-0 του Καρλίτος, αλλά τα δύο γρήγορα τέρματα στο 4’ από τον Ισπανό και τον Ιωαννίδη σαφώς και έκαναν το ματς ευκολότερο για τον Παναθηναϊκό. Και το κυριότερο έβγαλαν από τους παίκτες του Γιοβάνοβιτς αλλά και τον ίδιο το Σέρβο τεχνικό την πίεση που είχαν πριν την έναρξη της αναμέτρησης μετά από τις δύο σερί ήττες.

Οι πράσινοι παρατάχθηκαν με μια αλλαγή μόνο στο αρχικό σχήμα σε σχέση με το τελευταίο τους παιχνίδι στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Ο Γιοβάνοβιτς επέλεξε τον Καρλίτος αντί του Βιγιαφάνιες με τον Ισπανό φορ σε ένα σύνθετο ρόλο, πότε πίσω από τον Ιωαννίδη, πότε δίπλα του, πότε στα πλάγια με στόχο να αποπροσανατολίσει την άμυνα του Βόλου. Και τα κατάφερε.

Το ίδιο πράγμα είχε κάνει και στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα της πρεμιέρας με τον Απόλλωνα Σμύρνης όταν τότε είχε περάσει τον Ιωαννίδη στο ματς ως αλλαγή αντί του Λούντκβιστ.

Οπότε και την Κυριακή έπαιξε με ανάλογο τρόπο και είναι γεγονός ότι η αλλαγή αυτή ήταν που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη νίκη του Παναθηναϊκού και δη στην εμφάνιση των πράσινων.

Ο Καρλίτος πίεσε σωστά τον Κλέιμαν στο πρώτο γκολ, έκλεψε, σκόραρε και έδιωξε το άγχος από τα πόδια των συμπαικτών του. Ο Ισπανός απείλησε ξανά στο πρώτο μέρος μετά το 2-0 και μέσα σε ένα λεπτό μοίρασε δύο πάρε βάλε στους συμπαίκτες του. Στην πρώτη φάση στο 32’ ο Ιωαννίδης αστόχησε αλλά στο 33’ ο Χατζηγιοβάνης δεν άφησε ανεκμετάλλευτή την εξαιρετική πάσα με το εξωτερικό του Ισπανού επιθετικού και έγραψε το 3-0.

Ένα γκολ που αν προσέξει ξανά κανείς στο ριπλέι θα δει πως ξεκινά από τον Καρλίτος ο οποίος παίρνει τη μπάλα λίγα μέτρα έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού, αποφεύγει έναν αντίπαλο του, δίνει στον Βιτάλ και ακολουθεί τη φάση από την εξωτερική πλευρά δίνοντας μια ακόμα λύση στον Βραζιλιάνο. Και φυσικά… τι πάσα; Τι υπέροχη ασίστ με το εξωτερικό από έναν παίκτη που είναι δεδομένο ότι είναι τεχνίτης και ο οποίος πέρσι μας είχε φανερώσει ελάχιστα δείγματα του ταλέντου του.

Ο Καρλίτος ήταν πρωταγωνιστής και στο 4-0 του Παναθηναϊκού καθώς κάνει υπέροχη κίνηση, για αυτόν είναι άλλωστε η πάσα από την άμυνα και κερδίζει το πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Βιτάλ.

Απειλήθηκε ελάχιστα

Μια εκπληκτική εμφάνιση από το τριφύλλι στο πρώτο μέρος που την ίδια ώρα απειλήθηκε ελάχιστα, όχι ότι δεν είχε φάσεις ο Βόλος, αλλά λιγότερες σε σχέση με αυτές που έγιναν στα προηγούμενα ματς στην άμυνα του Παναθηναϊκού.

Στο δεύτερο 45λεπτο με το σκορ στο 4-0 ήταν λογικό το τριφύλλι να ρίξει τους ρυθμούς του, να δώσει χώρο στον αντίπαλο του και να περιμένει να χτυπήσει στις φάσεις που θα του δοθούν στην κόντρα. Άλλωστε ακολουθεί και ένα ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Επίσης από την άλλη ήταν λογικό ο Βόλος να προσπαθήσει να δείξει μια βελτιωμένη εικόνα ενώ σε αυτό έπαιξαν ρόλος και οι αλλαγές που έκανε ο Αμπασκάλ με την έναρξη του δευτέρου μέρους.

Οπότε το δεύτερο 45λεπτο κύλησε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο ενώ η καλύτερη φάση ήταν αυτή που δεν κατέληξε σε γκολ όταν ο Καρλίτος και πάλι από πλάγια προσπάθησε να πλασάρει από μακριά στην κενή εστία με τον Γκρίλο να σώζει πάνω στη γραμμή.

Άριστη διαχείριση και τώρα ντέρμπι

Το ματς με το Βόλο πάει πέρασε με τον Γιοβάνοβιτς να παίρνει άριστα δέκα στη διαχείριση της συγκεκριμένης αναμέτρησης. Τόσο στο πως ετοίμασε την ομάδα του αλλά και στο πως αντιμετώπισε το παιχνίδι στη διάρκεια του.

Φυσικά θα πρέπει οι τόνοι να πέσουν. Κανείς στον Παναθηναϊκό να μην μείνει στο 5-1 της Κυριακής καθώς τα ίδια έγιναν και μετά το 4-0 επί του Απόλλωνα Σμύρνης και ακολούθησαν δύο κατραπακιές.

Επίσης το επόμενο παιχνίδι των πράσινων είναι ένα ντέρμπι κόντρα στον «αιώνιο» αντίπαλο και θα πρέπει το τριφύλλι να δείξει στο «Γ. Καραϊσκάκης» μια συνέχεια της εμφάνισης που έκανε κόντρα στο Βόλο και να φέρει τον κόσμο κοντά του.

Τον κόσμο ο οποίος είχε άψογη συμπεριφορά στο παιχνίδι της Κυριακής στη Λεωφόρο, ήταν από την αρχή έως το τέλος δίπλα στην ομάδα και χάρηκε με τη ψυχή του τη νίκη και την εμφάνιση του Παναθηναϊκού.

Υ.Γ. Κάτι ανάλογο το είχαμε δει και πέρυσι σε κάποια παιχνίδια, το είδαμε και την Κυριακή. Τους πράσινους να τσακώνονται γύρω από την άσπρη βούλα για την εκτέλεση ενός πέναλτι. Και δεν είναι ωραίο μια τέτοια σκηνή να χαλάει έστω και ένα-δύο λεπτά το πάρτι που είχε στηθεί στη Λεωφόρο.