ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός 0-1: Νίκη τίτλου στο 95′

Ο Παναθηναϊκός πήρε μία πολύ σπουδαία νίκη στα Γιάννενα, με τον αρχηγό Δημήτρη Κουρμπέλη να κερδίζει πέναλτι από τον Μορέιρα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης και τον Σπόραρ (ο οποίος πέρασε στο ματς σαν αλλαγή στη θέση του Βέρμπιτς) να το εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο τρόπο, δίνοντας ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στην ομάδα του (τελικό σκορ 0-1). Με αυτό τον τρόπο οι “πράσινοι” έφτασαν τους 45 βαθμούς και παρέμειναν στο +4 από την δεύτερη ΑΕΚ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος του Παναθηναϊκού, με τους “πράσινους” να βγάζουν εξαιρετική εικόνα δημιουργώντας πάρα πολλές κλασσικές ευκαιρίες. Παρόλα αυτά δεν κατόρθωσαν να πετύχουν κάποιο τέρμα σε αυτό το διάστημα. Στον αντίποδα οι παίκτες του ΠΑΣ περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο.

Η πρώτη τελική για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 1′, με τον Χουάνκαρ να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ από το ύψος της αντίπαλης περιοχής.

Δύο λεπτά αργότερα ο Βέρμπιτς σούταρε δυνατά από πολύ κοντά, όμως ο Τσιντώντας έδιωξε εντυπωσιακά. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα έλαβε χώρα μία φάση με τους ίδιους πρωταγωνιστές, με τον γκολκίπερ του ΠΑΣ να λέει και πάλι “όχι” στον Σλοβένο εξτρέμ.

Η πρώτη προσπάθεια του ΠΑΣ ήρθε στο 6′, με τον Μορέιρα να επιχειρεί να νικήσει τον Μπρινιόλι με σουτ από το χώρο του κέντρου, φυσικά χωρίς αποτέλεσμα.

Οι “πράσινοι είχαν πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και κατάφερναν να πατήσουν με μεγάλη ευκολία την αντίπαλη περιοχή. Σε αυτό έπαιξαν σημαντικό ρόλο οι Φώτης Ιωαννίδης και Γιώργος Βαγιαννίδης, οι οποίοι ήταν εξαιρετικοί, με τον νεαρό μπακ-χαφ να κλέβει την παράσταση χάρη στις εντυπωσιακές κούρσες που επιχειρούσε από τα δεξιά. Πολύ καλή παρουσία είχαν και οι Μπερνάρ και Βέρμπιτς.

Στο 13′ οι “πράσινοι” άλλαξαν υποδειγματικά την μπάλα, με τον Κουρμπέλη ωστόσο να μην προλαβαίνει να εκτελέσει μέσα από την αντίπαλη περιοχή.

Στο 22′ ο Ιωαννίδης βρήκε με φοβερό τακουνάκι τον Μπερνάρ, με τον Βραζιλιάνο να σουτάρει δυνατά έξω από την περιοχή του ΠΑΣ και τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Το “τριφύλλι” έχασε μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία στο 29′, με τον Βαγιαννίδη να ντριπλάρει τους αντιπάλους του και να μπαίνει στην αντίπαλη περιοχή, όμως ο Τσιντώντας ήταν και πάλι εκεί για να απομακρύνει το δυνατό σουτ του αντιπάλου του.

Η τελευταία μεγάλη φάση του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 31′. Οι πρωτοπόροι του βαθμολογικού πίνακα της Super League έφυγαν στην αντεπίθεση, με τον Χουάνκαρ να σουτάρει δυνατά μέσα από την αντίπαλη περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Στα επόμενα λεπτά μέχρι και τη λήξη του πρώτου μέρους είχαμε μόνο ένα σουτ του Σόρια που έφυγε ψηλά άουτ και μία εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ από καλή θέση, με την μπάλα να κοντράρει και να απομακρύνεται.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, με το 0-0 να μην αντικατοπτρίζει σε καμία περίπτωση την εικόνα του αγώνα. Κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους σε αυτό το διάστημα ήταν οι Βαγιαννίδης και Ιωαννίδης.

Η πρώτη καλή φάση του δευτέρου μέρους έλαβε χώρα στο 52′ και ήταν για τον Παναθηναϊκό.  Ο Πέρεθ βρήκε με πολύ όμορφη κάθετη πάσα τον Ιωαννίδη, με τον τελευταίο να σουτάρει δυνατά και τον Τσιντώτα να απομακρύνει και πάλι τη μπάλα.

Στο 54′ ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς αποφάσισε να προχωρήσει στην πρώτη του διορθωτική κίνηση, με τον Σπόραρ να αντικαθιστά τον Βέρμπιτς. Μετά από αυτή την αλλαγή ο Μπερνάρ πήγε στα αριστερά και ο Σλοβένος στην κορυφή της επίθεσης, με τον σχηματισμό των “πράσινων” να αλλάζει σε 4-4-2.

Ο ΠΑΣ “άγγιξε” το γκολ στο 66′. Ο Σχένκεφελντ έκανε λάθος μέσα στην περιοχή του “τριφυλλιού”, με τον Μπάλαν να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι του Μπρινιόλι. Νέα καλή προϋπόθεση για τον Παναθηναϊκό στο 72′, με τον Ιωαννίδη να χάνει το κοντρόλ και να μην τελειώνει τη φάση.

Ο Σέρβος τεχνικός του “τριφυλλιού” προχώρησε σε διπλή αλλαγή στο 74′, με τους Πούχατς και Τσόκαϊ να αντικαθιστούν τους Χουάνκαρ και Ρούμπεν Πέρεθ.

Στο 79′ ο Παναθηναϊκός έχασε μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία με τον Κουρμπέλη να πιάνει την κεφαλιά μετά το κόρνερ του Μπερνάρ, όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ σε καλή θέση, όμως η εκτέλεση του Βραζιλιάνου έφυγε άουτ.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως το ματς θα οδηγηθεί στην ισοπαλία, ο αρχηγός των “πράσινων” Δημήτρης Κουρμπέλης βγήκε μπροστά και έδωσε τη λύση.

Ο 28χρονος μέσος τσίμπησε τη μπάλα από τον Μορέιρα μέσα στην αντίπαλη περιοχή, αναγκάζοντας τον αντίπαλό του να τον ανατρέψει.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε την παράβαση με τη βοήθεια του VAR και  ο Σπόραρ ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Τσιντώτα, χαρίζοντας μία υπερπολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος / 4-3-3): Τσιντώντας, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πήλιος, Τζίνο, Καραχάλιος, Ριένστρα (77’ Λιάσος), Παμλίδης (87’ Τζίμας), Μπάλαν, Μορέιρα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ (74’ Πούχατς), Κουρμπέλης, Πέρεθ (71’ Τσόκαϊ), Μπερνάρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης, Βέρμπιτς (58’ Σπόραρ).