Πριν 3 χρόνια ο εντός έδρας αγώνας με την Μπιλμπάο (vid)

Ο Παναθηναϊκός σαν σήμερα 3 χρόνια πριν αντιμετώπισε εντός έδρας την Αθλέτικ Μπιλμπάο, για τα προκριματικά του Europa League, όπου ηττήθηκε με 3-2.

Οι “πράσινοι” του Μαρίνου Ουζουνίδη τότε, είχαν προηγηθεί στο σκορ με 2-0 χάρις στα τέρματα του Ρόμπιν Λούντ και του Μπράιαν Καμπέσας, στο 29ο και στο 55ο λεπτό αντίστοιχα. Οι Βάσκοι κατάφεραν και γύρισαν το εις βάρος τους αποτέλεσμα μέσα σε 6 λεπτά, με δύο γκολ του Αντούριθ (68’, 74’) και ένα του Όσκαρ Ντε Μάρκος (71’).

Μάλιστα οι Κολοβέτσιος, Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης και Εμμανουηλίδης που είναι μέχρι και σήμερα στην ομάδα, βρίσκονταν στην αποστολή του Τριφυλλιού, ενώ ο Βιγιαφάνιες είχε μείνει εκτός αποστολής. Ο Δημήτρης Κουρμπέλης είχε αγωνιστεί σε όλο το παιχνίδι, ενώ ο Τάσος Χατζηγιοβάνης είχε περάσει ως αλλαγή στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης.