Ρεν – Παναθηναϊκός 3-1: Εφιαλτική εμφάνιση και ήττα στη Βρετάνη

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μία εφιαλτική εμφάνιση κόντρα στη Ρεν των δέκα παικτών (από το 33′) και έφυγε με ήττα (3-1) από το “Ρόαζον Παρκ”. Δύσκολο πλέον το έργο των Πράσινων, αναφορικά με την υπόθεση πρόκρισης στην επόμενη φάση του UEFA Europa League.

Παρά το αριθμητικό του πλεονέκτημα – για πάνω από 60 λεπτά – ο Παναθηναϊκός “πλήρωσε” τα λάθη του και μία εφιαλτική εμφάνιση (κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο) και ηττήθηκε 3-1 από τη Ρεν.

Οι Πράσινοι δημιούργησαν λιγοστές ευκαιρίες κόντρα στην ομάδα από τη Βρετάνη και δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και την κερδισμένη αποβολή του Φώτη Ιωαννίδη (αποβλήθηκε ο Μπελοσιάν) στο πρώτο μέρος του αγώνα.

Από μοιραίο λάθος του Μπρινιόλι το 1-0 του Ρίντερ, Σαλάχ και Μπλας σκόραραν σε ένα τραγικό πεντάλεπτο του Τριφυλλιού (65’-70’) για να διαμορφώσουν το τελικό 3-1.

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Παναθηναϊκός παρέμεινε στους τέσσερις βαθμούς και έπεσε στην 3η θέση της βαθμολογίας του έκτου ομίλου, ενώ στην κορυφή βρίσκεται η Ρεν, η οποία έφτασε τους εννέα βαθμούς. Η Βιγιαρεάλ νίκησε την Μακάμπι Χάιφα (1-2) στην Κύπρο και έφτασε τους έξι βαθμούς (2η θέση), την ώρα που οι Ισραηλινοί παρέμειναν τελευταίοι με έναν βαθμό.

Το πλάνο του Γιοβάνοβιτς

Με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το εκτός έδρας παιχνίδι στη Λαμία και με… ισχυρή μεσαία γραμμή παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς κόντρα στη Ρεν.

Σχηματισμό 4-3-3 επέλεξε ο Σέρβος τεχνικός με τον Μπρινιόλι κάτω από τα δοκάρια και τους Μλαντένοβιτς, Γεντβάι, Σχένκεφελντ και Βαγιαννίδη – από τα αριστερά στα δεξιά – στην άμυνα. Στη μεσαία γραμμή φανέλα βασικού είχαν οι Πέρεθ, Τσέριν και Βιλένα, ενώ στην επίθεση ξεκίνησαν οι Παλάσιος (αριστερά), Μπερνάρ (δεξιά) και Ιωαννίδης (κορυφή).

Η εξέλιξη του αγώνα

Χωρίς να έχει απειληθεί καθόλου ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 9ο λεπτό, ύστερα από μοιραίο λάθος του Μπρινιόλι. Ο Ρίντερ εκτέλεσε φάουλ, περίπου 25 μέτρα μακριά από την εστία του Τριφυλλιού και παρά το γεγονός πως η εκτέλεση ήταν αδύναμη, η μπάλα γλίστρησε από την αγκαλιά του Ιταλού γκολκίπερ και κατέληξε στα δίχτυα.

Οι Πράσινοι θέλησαν να απαντήσουν άμεσα και τρία λεπτά αργότερα έχασαν σπουδαία ευκαιρία, όταν ο Ιωαννίδης έστειλε τη μπάλα άουτ με κεφαλιά από κοντινή απόσταση.

Μετά το γκολ των Γάλλων, το Τριφύλλι είχε ανακτήσει την κατοχή της μπάλας και χωρίς να δημιουργεί τις μεγάλες φάσεις έδειχνε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Στο 29’ ο Μπρινιόλι βγήκε έγκαιρα και πρόλαβε τον Καλιμουεντό πριν εκείνος πλασάρει και λίγο αργότερα (31’) ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο Ιωαννίδης θέλησε να πλασάρει από την μικρή περιοχή, όμως δεν τα κατάφερε, αφού ο Μπελοσιάν τον ανέτρεψε.

Εν τέλει, ύστερα από εξέταση του VAR, ο Γουίλιαμ Κόλουμ, έδειξε την άσπρη βούλα και απέβαλε τον αμυντικό της Ρεν! Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Ιωαννίδης, ο οποίος με ψυχραιμία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γκαγιόν για το 1-1.

Στη συνέχεια και παρά το αριθμητικό μειονέκτημά της, η Ρεν προσπάθησε να αντιδράσει και να πιέσει το Τριφύλλι, ωστόσο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Ο Παναθηναϊκός δεν έδειχνε ικανός να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα του, αφού παρουσίαζε δυσκολία στη δημιουργία φάσεων.

Μάλιστα, οι Πράσινοι, ύστερα από ένα εφιαλτικό πεντάλεπτο βρέθηκαν και πίσω στο σκορ με δύο γκολ. Από ένα λάθος του Παναθηναϊκού στη μεσαία γραμμή και από μία αντεπίθεση της Ρεν, ο Σαλάχ σκόραρε για το 2-1 στο 65’.

Και σαν να μην έφτανε αυτό για τον Παναθηναϊκό, λίγα λεπτά αργότερα, ο Βιλένα έκανε ένα αχρείαστο μαρκάρισμα και ανέτρεψε τον Μάτιτς μέσα στην περιοχή, με τον Σκωτσέζο ρέφερι να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Μπλας ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους.

Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός έχοντας ριχτεί στο… καναβάτσο και με επηρεασμένη την ψυχολογία του, δεν κατάφερε να αντιδράσει όπως θα ήθελε. Ο Σπόραρ πλάσαρε άστοχα στο 83′ και ο Σανταμαρία σημάδεψε το δοκάρι στις καθυστερήσεις, στην τελευταία φάση της αναμέτρησης.

Ρεν – Παναθηναϊκός 3-1

Σκόρερ: 9′ Ρίντερ, 65′ Σαλάχ, 70′ Μπλας – 34′ Ιωαννίδης (πεν.)

Διαιτητής: Γουίλιαμ Κόλουμ

ΡΕΝ (Μπρούνο Ζενεσιό): Γκαγιόν, Ντουέ, Βουό, Μπελοσιάν, Τεάτ, Μπουριζό (63’ Μπλας), Λε Φε, Μάτιτς (93′ Ασινιόν), Τεριέ (62’ Σαλάχ), Ριντέρ (63’ Σανταμαρία), Καλιμουεντό (35’ Τρουφέ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (78’ Σπόραρ), Σχένκεφελντ, Γέντβαϊ, Μλαντένοβιτς, Τσέριν (46’ Τζούρισιτς), Πέρεθ (79’ Αράο), Βιλένα, Μπερνάρ (71’ Αϊτόρ), Ιωαννίδης, Παλάσιος (72’ Μαντσίνι).