Σαν σήμερα 2-2 με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ

Ήταν μία μέρα σαν σήμερα. Λόγω ευρωπαϊκών υποχρεώσεων το ντέρμπι των «αιωνίων» γίνεται Σάββατο, 14 Οκτωβρίου, στο «Σπύρος Λούης» στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος για την σεζόν 1989-1990.

Ο αγώνας ξεκινάει και στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Βαγγέλης Καλογερόπουλος θα πέσει μέσα στην περιοχή του Παναθηναϊκού, μετά από ανατροπή που δέχτηκε από τον τερματοφύλακα των “πράσινων”, Νίκο Σαργκάνη και ο διαιτητής θα δείξει την άσπρη βούλα.

Ένα πέναλτι του οποίου την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντέταρι. Ο παίκτης των “ερυθρόλευκων” θα ευστοχήσει και θα βάλει μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό με 0-1. Ένα σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Το “Τριφύλλι” ισοφάρισε το παιχνίδι στο 57′ με τον Αντωνίου, ο οποίος από αρκετά κοντά με μία κεφαλιά κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Έπειτα χρειάστηκε να συμβεί κάτι που συνέβαινε σπάνια για να μη προηγηθεί ο Παναθηναϊκός. Ο “μεγάλος μικρός” θα κερδίσει πέναλτι και θα αναλάβει ο ίδιος την εκτέλεση. Ο σπεσιαλίστας του είδους, Δημήτρης Σαραβάκος αυτή την φορά όμως στάθηκε άτυχος και και έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το 77′. Τότε ο Σαββίδης, θα δώσει εκ νέου προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Η μπάλα μετά από κάποιες καραμπόλες θα βρεθεί στο πόδι του, εκείνος θα πλασάρει και μετά από κάποιες κόντρες σε κάποια σώματα αυτή βρέθηκε στα δίχτυα του Σαργκάνη.

Το 1-2 κράτησε όμως μόλις για 5 λεπτά, αφού ο Σαμαράς στο 82′ από πολύ κοντά δεν δυσκολεύτηκε να βάλει το γκολ και να διαμορφώσει το τελικό 2-2, στο ντέρμπι “αιωνίων” με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό, εκείνης της σεζόν.