Σαν σήμερα: Η μεγάλη πρόκριση του Παναθηναϊκού κόντρα στη Βίσλα (vid)

Σαν σήμερα, πριν από 18 χρόνια (23/08/2005), ο Παναθηναϊκός επικράτησε με το εμφατικό 4-1 της Βίσλα Κρακοβίας στο ΟΑΚΑ και πήρε την μεγάλη πρόκριση για τους ομίλους του UEFA Champions League.

Οι Πράσινοι μπαίνοντας στην σεζόν 2005-2006, ήθελαν την επιστροφή στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης ύστερα από τέσσερα χρόνια απουσίας, αλλά για να συμβεί αυτό, έπρεπε να ξεπεράσουν το εμπόδιο των Πολωνών.

Ο πρώτος αγώνας στην Πολωνία δεν εξελίχθηκε όπως θα περίμενε το Τριφύλλι, καθώς ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 3-1 στην Κρακοβία. Στον Παναθηναϊκό είχαν αισιοδοξία για την ρεβάνς και επιθυμούσαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση στο Μαρούσι και να πάρουν την πρόκριση. Κάτι το οποίο πέτυχαν.

Οι Πράσινοι δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα στο πρώτο 45λεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες (0-0). Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Νασίφ Μόρις ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 62ο λεπτό με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ.

Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι Πολωνοί, ο Ολιζαντέμπε τρία λεπτά αργότερα έγραψε το 2-0, δίνοντας σκορ πρόκρισης στο Τριφύλλι με το ΟΑΚΑ να σηκώνεται στο… πόδι. Η πρόκριση όμως δεν είχε κριθεί ακόμη, καθώς το γκολ του Σομπολέφσκι στο 79′ “πάγωσε” το στάδιο, αφού έδινε και πάλι τον… πρώτο λόγο στους φιλοξενούμενους.

Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός δεν τα παράτησε και τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου, ο Παπαδόπουλος πέτυχε το 3-1, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, μια κεφαλιά του Ηλία Κώτσιου στο 114′ διαμόρφωσε το τελικό 4-1 με το ΟΑΚΑ να… φλέγεται. Με αυτό τον τρόπο το Τριφύλλι πήρε μία τεράστια πρόκριση στους ομίλους του UEFA Champions League.