Σαν σήμερα: “Μητσάρα βαζέλα, βγάλε τη φανέλα”

Σαν σήμερα το 1995 ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας με αντίπαλο την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, σε έναν επεισοδιακό τελικό. Οι “Πράσινοι” που είχαν στο πλευρό τους 35.000 πιστούς οπαδούς, νίκησαν τους “Κιτρινόμαυρους” με σκορ 1-0, χάρις σε γκολ που πέτυχε ο Κριστόφ Βαζέχα στην παράταση(118′) με πέναλτι.

Ένας τελικός που είχε σοβαρά επεισόδια με παίκτες της ΑΕΚ προς τον διαιτητή της αναμέτρησης, Φίλλιπου Μπάκα και τον “Καπετάνιο” να φωνάζει στους αστυνομικούς. Πριν φτάσουμε σε εκείνο το σημείο όμως, θα ξεκινήσουμε από το 6ο λεπτό της αναμέτρησης. Η “Ένωση” σε εκείνο το σημείο κέρδισε ένα πέναλτι και το εκτέλεσε ο πρώην “Πράσινος”, Δημήτρης Σαραβάκος. Ο μεγάλος “Μικρός” έστησε τη μπάλα απέναντι στον γνώριμο του, Βάντσικ. Το πέναλτι δεν μπήκε….και ο κόσμος του Παναθηναϊκού τον χειροκρότησαν και φώναξαν το σύνθημα: “Μήτσο βαζέλα,βγάλε τη φανέλα”.

Η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού έληξε χωρίς τέρματα κι έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Εκεί που όλα έδειχναν ότι βαδίζουν για τα πέναλτι, λίγο πριν την λήξη της παράτασης, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού. Ο Κριστόφ Βαζέχα, σε μονομαχία του με τον Μιχάλη Βλάχο, έπεσε… εύκολα μέσα στην περιοχή και ο Μπάκας τους τιμώρησε με την εσχάτη των ποινών.Οι παίκτες των “Κιτρινόμαυρων” είχαν άλλη άποψη και όρμησαν στον “ρέφερι”σκίζοντας του το μανίκι. Αποτέλεσμα ήταν να μείνουν με 9 παίκτες λόγω των αποβολών του Μανωλά και του “θύτη” Μιχάλη Βλάχου. Ο Πολωνός εν τέλει, πέτυχε το τέρμα και ο Παναθηναϊκός έφυγε τροπαιούχος.

Για δεύτερη συνεχή χρονιά, οι δύο σύλλογοι βρίσκονται πάλι αντιμέτωποι. Το προηγούμενο έτος(1994) ο Παναθηναϊκός στέφθηκε κυπελλούχος στα πέναλτι (4-2). Πανηγυρίζοντας την 15η κούπα του Θεσμού.

Οι δύο ομάδες πριν βρεθούν αντιμέτωπες έπρεπε να περάσουν από κάποια… στάδια. Η “Ένωση” είχε πιο εύκολο έργο σχετικά με τον αντίπαλο της, στις τελικές φάσεις. Στα προημιτελικά αντιμετώπισε και απέκλεισε τον Εθνικό (0-1, 1-2), ενώ ο Παναθηναϊκός με δυσκολία, πέρασε το εμπόδιο του Ολυμπιακού(1-2, 3-2). Στη συνέχεια και στα ημιτελικά, η ομάδα του Μπάγεβιτς νίκησε τον Εδεσσαϊκό με συνολικό σκορ 2-0 (1-0, 0-1) και η ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα… τεμάχισε την Κέρκυρα με συνολικό σκορ 6-0 (0-1, 5-0).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Βάντσικ – Αποστολάκης, Ουζουνίδης (64′ Κολιτσιδάκης), Γεωργιάδης Γ.Χ, Καλιτζάκης, Καπουράνης, Μπορέλι, Νιόπλιας, Βαζέχα, Μάρκος, Δώνης (73′ Αλεξούδης)
Προπονητής: Χουάν Ραμόν Ρότσα

ΑΕΚ: Ατματζίδης – Αγορογιάννης (73′ Κοπιτσής), Παπαδόπουλος, Μανωλάς, Σαμπανάτζοβιτς (117′ Μπορμπόκης), Βλάχος, Σαραβάκος, Σαβέβσκι, Δημητριάδης, Τσάρτας, Κασάπης
Προπονητής: Ντούσαν Μπάγιεβιτς

Διαιτητής: Φίλιππος Μπάκας (επόπτες: Κεχαγιάς – Μποζαντζίδης)