Σαν σήμερα: Ο Σιδηρόπουλος και τα 150 πούλμαν

Σαν σήμερα το 1972, ο ΑΟ Τρικάλων υποδέχτηκε τους “Πράσινους” για το πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος. Με σκορ 1-2, ο Παναθηναϊκός του Πούσκας, παίρνει ένα σπουδαίο “διπλό” απέναντι σε μια δύσκολη έδρα.Ο Παναθηναϊκός…. φορτσάτος από το έπος της προηγούμενης χρονιάς(1971- Γουέμπλεϊ) και σχεδόν με τα ίδια πρόσωπα, συνέχισε τις καταπληκτικές του εμφανίσεις.

Το σκορ της αναμέτρησης, το άνοιξε ο Κώστας Ελευθεράκης στο 9ο λεπτό και ο Χάρης Γραμμός στο 20′ πέτυχε το 0-2. Πέντε λεπτά πριν μπουν οι ομάδες στα αποδυτήρια, ο διαιτητής της αναμέτρησης, καταλόγισε ένα, αμφισβητούμενο, πέναλτι υπέρ των “Κυανέρυθρων”. Την εκτέλεση , από τα 11 βήματα, την ανέλαβε ο τερματοφύλακας (!) των Τρικάλων, Γιώργος Σιδηρόπουλος, ο οποίος νίκησε τον Τάκη Οικονομόπουλο και μείωσε σε 1-2. Ήταν και είναι.. ο μοναδικός τερματοφύλακας  που έχει βάλει γκολ στον Παναθηναϊκό.

Αξιοσημείωτο είναι το ρεκόρ εισιτηρίων στο συγκεκριμένο γήπεδο στο οποίο κόπηκαν 18.231. Το “τριφύλλι” είχε την στήριξη περισσότερων από 8.000 οπαδών, μιας και πραγματοποιήθηκε πομπή 150 πούλμαν από όλη την Ελλάδα.

Οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού, εκείνη την χρονιά δεν είχαν..βγει Ευρώπη, διότι στη προηγούμενη σεζόν, τερμάτισαν 3οι, πίσω από την ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό. Αυτό τους έκανε να πεισμώσουν και να αποδείξουν σε όλους, πως βρέθηκαν πριν από 8μήνες, στον τελικό του κυπέλλου Πρωταθλητριών.

Με τον Αντώνη Αντωνιάδη στη “φαρέτρα” δεν είχε να φοβηθεί τιποτα. Το «κανόνι» σημείωσε 39 γκολ. (Θα μπορούσε να ήταν και ο πρώτος Έλληνας με Χρυσό Παπούτσι, αν οι διαιτητές δεν ακυρώνανε τα γκολ του, ως οφσάιντ). Η συγκεκριμένη επίδοση παραμένει ακατάρριπτη μέχρι σήμερα.