Σαν σήμερα: Το ντέρμπι της ντροπής

Ήταν 11 Μαΐου του 1973, όταν ο Ολυμπιακό υποδεχόταν τον Παναθηναϊκό, στο Γ. Καραϊσκάκης. Ένα ντερμπι που έκανε να μοιάζει η “χρονιά της Ριζούπολης” ένας τσακωμός… νηπιαγωγείου. Αποβολές, κυνηγητό, αστυνομία και μια αποχώρηση ομάδας. Ένα παιχνίδι με τα.. όλα του. Το παιχνίδι εν τέλει, διεκόπη οριστικά στο 83ο λεπτό από τον διαιτητή, κύριο υπαίτιο, Λάτσιο.

Ο ‘ρέφερι’ της αναμέτρησης, Τιμολέων Λάτσιος, ξεκίνησε την…. δράση του, μόλις στο 19′ αποβάλλοντας τον Παπαδημητρίου,του Παναθηναϊκού, για ασήμαντο λόγο. Οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού, μη μπορώντας να “χωνέψουν” την αποβολή του Παπαδημητρίου,θέλησαν να φύγουν απ το γήπεδο μόλις στο 22ο λεπτό. Ο Λάτσιος, τα είχε κάνει “σαλάτα” και λίγα λεπτά αργότερα απέβαλλε τον Τριαντάφυλλο για ένα κανονικό μαρκάρισμα.Στο 45′ δεν δίνει “καθαρό” πέναλτι στον Ντεμέλο.

Ο αγώνας διεκόπη ξαφνικά στο 83’.  Δύο λεπτά νωρίτερα ο διαιτητής ορθώς έδωσε φάουλ υπέρ του Ολυμπιακού όταν ο Καψής εκτός της μεγάλης περιοχής ανέτρεψε τον Λοσάντα.Τότε ο Αθανασόπουλος πήρε την μπάλα και την πέταξε στον κ. Λάτσιο, ο οποίος αμέσως τον έδειξε την κόκκινη κάρτα, τότε ξεκίνησε το ..”Rodeo” μεταξύ των παιχτών. Ο διαιτητής, έκανε λόγο για φυγή του Παναθηναϊκού απ’ το γήπεδο. Πράγμα που δεν συνέβη, καθώς ο Δομάζος ήταν ο παίκτης που προσπαθούσε να ηρεμήσει, κάπως , τα “πνεύματα”.

Αυτό που έμεινε στην ιστορία όμως, ήταν ο συγχωρεμένος Συνετόπουλος, όταν νευρίασε τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού, Βασίλη Κωνσταντίνου και ο δεύτερος άρχισε να τον.. κυνηγάει σε όλο το γήπεδο. Όλα αυτά τα έδειχνε η  τηλεόραση και πιο συγκεκριμένα η ΥΕΝΕΔ, η οποία μετέδιδε τον αγώνα, για πρώτη φορά, ζωντανά.

Το ματς κατοχυρώθηκε υπέρ του Ολυμπιακού με 2-0 και η ΕΠΟ, μηδένισε την ομάδα του “Τριφυλλιού” τόσο στο ματς με τους “ερυθρόλευκους” όσο και στα επόμενα δύο ματς.