“Σφαλιάρα” από το Περιστέρι

Παίζοντας μόνο στο πρώτο και το τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά και με κακά ποσοστά σε σουτ (25/63 και 39%) και βολές (55% με 19/34), ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, όπως και πέρυσι, δεν κατάφερε να φύγει νικητής από την έδρα του Περιστερίου. Οι “πράσινοι” ηττήθηκαν με 82-78 και έχασαν το αήττητο στη Basket League.

Σε όλο το δεύτερο ημίχρονο ο Νικ Καλάθης δεν αγωνίστηκε, καθώς ο αρχηγός του “τριφυλλιού” είχε μία ενόχληση στο αριστερό γόνατο και έτσι προφυλάχθηκε για τη “διαβολοβδομάδα” που έρχεται με Φενέρμπαχτσε (17/12) και Μακάμπι (19/12). Οι Παπαπέτρου και Ράις με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα οι μόνοι διακριθέντες για τον Παναθηναϊκό.

Με τους Καλάθη, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με το Περιστέρι και οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα με 7-2 στο 2’, αλλά οι “πράσινοι” είχαν άμεση αντίδραση και με ένα σερί 0-7 έκαναν το 7-9 στα μισά του δεκαλέπτου.

Μάλιστα το “τριφύλλι” έφτασε πολύ γρήγορα στο μπόνους των βολών και το εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο. Μάλιστα στο 6’ ο Πιτίνο άλλαξε τα 4/5 της πεντάδας, καθώς ήθελε να μοιράσει το χρόνο στους παίκτες του και έτσι έγινε το +12 (9-21), απόρροια της σφικτής άμυνας στην περιφέρεια. Όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν και να κλείσουν το δεκάλεπτο με 15-22.

Ο Παναθηναϊκός, με την έναρξη της 2ης περιόδου, μπήκε ορεξάτος και μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα αποκατέστησε τη διψήφια διαφορά (15-26), αλλά τέσσερις κακές ενέργειες σε άμυνα και επίθεση επέτρεψε στο Περιστέρι να μειώσει στους 4 (22-26) στο 13’.

Οι “πράσινοι” είχαν χάσει τη συγκέντρωση τους, καθώς είχαν δεχθεί ένα επιμέρους 9-4, αλλά οι Παπαγιάννης και Παπαπέτρου, με προσωπικές προσπάθειες, έκαναν το 26-35 στα μισά του δεκαλέπτου. Όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν για 2 λεπτά άστοχοι και έτσι η ομάδα των δυτικών προαστίων έριξε το σκορ στο καλάθι (33-35), τρέχοντας ένα 7-0 και μάλιστα οι Χάτσερ και Σμιθ έβαλαν το περιστέρι μπροστά με 40-37, όπου ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Τα ποσοστά του Παναθηναϊκού κατέβηκαν σε μεγάλο βαθμό (12/29 (41%) στα εντός πεδιάς με 8/19 (42%) στα δίποντα), ενώ είχε τραγικό ποσοστό στις βολές (9/19 και 47%) και έτσι έχασε τη διαφορά που είχε φτιάξει.

Τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά για το “τριφύλλι” στα πρώτα λεπτά του 3ου δεκαλέπτου. Με τρία τρίποντα από τους Γκρέι και Μπλέικ έκαναν το 50-39 στο 22’ για τους γηπεδούχους και πλέον οι “πράσινοι” έδειχναν να είναι μακριά από τον καλό τους εαυτό.

Από κει και μετά οι γηπεδούχοι είχαν επιβάλει κατά κράτος το ρυθμό του και κρατούσε εύκολα τη διψήφια διαφορά (58-48) στο 27’, καθώς υπήρχε το… φάντασμα του Παναθηναϊκού και έτσι η περίοδος έληξε με 68-52.
Πλέον το μόνο που μπορούσε να κάνουν οι “πράσινοι” ήταν να παίξουν άμυνα και να μειώσουν το σκορ, αλλά η μεγάλη αστοχία στα σουτ εντός πεδιάς (15/40 και 37%), έπρεπε να βρει λύσεις. Ο Παπαδάκης έκανε μεγάλη δουλειά στην περιφέρεια και έτσι η διαφορά έπεσε στους 9 (68-59) στο 33’.

Η διάθεση των παικτών του “τριφυλλιού” άλλαξε, αρχή γενομένης από την άμυνα, και στα μισά του της περιόδου έκανε το 70-65 και το ματς απέκτησε άλλη τροπή. Όμως κάποια λάθη συγκέντρωσης δεν επέτρεπε στον Παναθηναϊκό να ρίξει περισσότερο το σκορ (78-71) και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν μια μεγάλη νίκη, επικρατώντας με 82-78.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 40-37, 68-52, 82-78

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Σμιθ 9 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Αγραβάνης, Μορέιρα 12 (4/11 δίποντα, 4/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 9 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα), Γκρέι 6 (3/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπλέικ 12 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος 6 (1), Βησσαρίου, Γόντικας 6, Χάτσερ 14 (2/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μόουζες 8 (5 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 9 (2/8 σουτ, 7 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 9 (4/6 δίποντα, 1/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Παπαπέτρου 15 (1/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φρεντέτ 4 (1/5 σουτ, 0 ασίστ, 5 λάθη), Καλάθης (0/3 σουτ, 3 ασίστ, 2 λάθη σε 9:39), Ράις 13 (2/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2 ασίστ, 2 λάθη), Βουγιούκας 3, Παπαδάκης 5 (1), Τζόνσον 8 (2/2 τρίποντα), Γουάιλι 6 (4 ριμπάουντ), Μήτογλου 6 (2/8 σουτ, 9 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Μπεντίλ