Στην κορυφαία ενδεκάδα της αγωνιστικής οι Ιωαννίδης και Αράο! (pic)

Του Γιώργου Καπουκάκη

Οι Φώτης Ιωαννίδης και Γουίλιαν Αράο ήταν εξαιρετικοί στην εκτός έδρας νίκη του Παναθηναϊκού κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης (4-1) και είχαν την… τιμητική τους στην κορυφαία ενδεκάδα της έκτης αγωνιστικής!

Ο Βραζιλιάνος έγραψε το 1-0 στο 5ο λεπτό του αγώνα και άνοιξε λογαριασμό με την “πράσινη” φανέλα, αλλά ήταν και άψογος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, με εξαιρετικές αμυντικές τοποθετήσεις και καλές μεταβιβάσεις.

Όσον αφορά τον Ιωαννίδη, ο 23χρονος μπήκε στο παιχνίδι στο 73ο λεπτό και κατάφερε μέσα σε 14 λεπτά να “κλειδώσει” τη νίκη του Παναθηναϊκού. Αρχικά, ο Έλληνας σέντερ φορ ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 80ο λεπτό και στο 87′ πήρε την μπάλα από τον Τσέριν, είδε πως ο Παπαδόπουλος ήταν εκτός εστίας και με ένα εξαιρετικό πλασέ από τα 41 μέτρα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

Για αυτό το λόγο, η έγκυρη ιστοσελίδα sofascore βαθμολόγησε τους παίκτες του Παναθηναϊκού με υψηλή βαθμολογία και τους τοποθέτησε στην κορυφαία ενδεκάδα της έκτης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος.

Συγκεκριμένα, ο Αράο βαθμολογήθηκε με 8.0, ενώ 8.4 ήταν η βαθμολογία που δόθηκε στον Ιωαννίδη. Στην κορυφαία ενδεκάδα δεν βρίσκεται άλλος παίκτης των Πράσινων, ωστόσο αρκετά υψηλή βαθμολογία είχαν και οι Γιάννης Κώτσιρας (7.9), Φίλιπ Τζούρισιτς (7.7) και Σεμπάστιαν Παλάσιος (7.7).